Plyn ještě letos zdraží nejméně o polovinu. Miroslav Kalousek radí, jak se české domácnosti mají zachovat, než opět začnou bohatnout

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2022

České domácnosti nečekají radostné měsíce. Zejména pokud půjde o ceny za zemní plyn. Podle analytika Jiřího Gavory ze společnosti ENA čeká důležitou komoditu v letošním i v příštím roce na jaře několik vln zdražování - cenový skok pak bude nejméně o polovinu více, uvedl to pro Právo. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz zcela nekompromisně v souvislosti s predikcí odborníka sdělil, že se taková situace finančně dotkne poměrně velkého množství lidí. "Nemůže být pochyb, že zchudneme," uvedl.

Analytik deníku sdělil, že oproti polovině loňského roku jsou ceny plynu dražší dvojnásobně. "V průběhu první poloviny roku 2023 se konečné ceny plynu proti současnosti mohou navýšit minimálně o dalších 50 procent," upozornil Jiří Gavora na situaci, která bude pro řadu rodin ekonomicky náročná.

"Od loňského října jsou ceny na velkoobchodním trhu troj- až pětinásobné oproti začátku roku 2021 a to se se zpožděním musí promítnout do konečných cen plynu pro maloodběratele. Ve zbytku roku naděje na pokles cen neexistuje. Očekáváme pozvolné zvyšování," vylíčil analytik.

Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz reagoval v souvislosti s predikcí zdražování plynu o více než polovinu oproti současnosti Miroslav Kalousek. Zcela jasně řekl, že je nutné lidem, kteří se dostanou do vážných ekonomických potíží, pomoct. Zároveň půjde o dobu, která nebude lehká, ale jednoho dne bude překonána.

"Likvidační to není. Není ale pochyb, že zchudneme. Těm, kteří se dostanou do opravdové chudoby, musí být pomoženo, ale samozřejmě to nelze vykompenzovat všem. Protože kdyby se to vykompenzovalo všem, tak by to střední třída zaplatila dvojnásobně na úrocích z dluhu. Prostě bude potřeba nepropadnout panice a vědět, že po několika těžkých obdobích začneme zase bohatnout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 a před tím KDU-ČSL.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je situace s ropou řešitelná, horší to je ohledně závislosti Česka na ruském plynu. "Teď je naším hlavním úkolem naplnit zásobníky plynu na co nejvyšší úrovně, po zimní sezoně jsou vyčerpané a musíme je obnovit. Přitom bychom neměli koukat jenom na cenu, ale to strategické množství, přibližně 80 procent, doplnit v podstatě za jakoukoli cenu. Až u toho zbývajícího množství začít řešit za kolik, abychom se v příští topné sezoně z těch cen nezbláznili. Každopádně je lepší mít drahý plyn, než ho nemít vůbec, ta strategická hladina by se měla doplnit rychle," dodal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.