Generál Andor Šándor řekl s jistotou, co se 9. května v Rusku stane. Odmítl odhad ohledně všeobecné mobilizace

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2022

Blíží se datum, které mnohé zneklidňuje zejména z důvodu, že zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. Přesně 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. A britský ministr obrany Ben Wallace nedávno varoval, že dojde na vyhlášení války všem světovým nacistům a Rusko spustí všeobecnou mobilizaci. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a exšéfa vojenské rozvědky Andora Šándora (64), co se podle něj bude ve zmíněný den v Rusku dít. "Zazní silná propagandistická rétorika," uvedl v souvislosti s tradiční vojenskou přehlídkou v Moskvě.

Britský ministr obrany Ben Wallace uvedl v rozhovoru pro LBC Radio, že existuje varianta, kdy Vladimir Putin přesně 9. května vyhlásí válku všem nacistům na světě, aby vzbudil v lidech nový impuls. Dávalo by mu to také záminku pro všeobecnou mobilizaci, ke které zatím nepřistoupil. "Nepřekvapovalo by mě to," uvedl s tím, že tímto by debakl na Ukrajině mohl chtít zachránit. Spekuluje se také nad tím, že dojde na uplatnění všeobecné mobilizace.

"Řekl bych, že pro Rusko bude vždy 9. květen největším státním svátkem. Datum bych ale neviděl jako nějaké mimořádné v rámci souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Nesmíme zapomenout, že ruský narativ vůči vlastnímu obyvatelstvu je, že bojují s fašisty a že Rusko je ve válce se Západem, což Vladimiru Putinovi zvedá popularitu, a samozřejmě je to něco, co oni propagandisticky využívají. Co kolem toho data bude, je otázka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze, jak důležité je pro Rusko zmíněné datum.

Každoročně se 9. května v Rusku na počest ukončení druhé světové války a bezpodmínečné kapitulace německých vojsk konají vojenské přehlídky ve většině velkých měst a hlavní vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě.

"Zazní silná propagandistická rétorika, která bude zvýrazňovat to, že Rusko bojuje proti fašismu a Západu, který se snaží ohrožovat existenci ruského národa. Osobně neumím odhadnout, zda by potom Putin měl vyhlásit všeobecnou mobilizaci a zmobilizoval 450 tisíc vojáků, jak se spekuluje. Je samozřejmě otázka, do jaké míry by takový počet vojáků byl schopen v jaké technice bojovat. V odchadech, co se může stát a co se stane, bych byl velmi opatrný," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské rozvědky a politický komentátor Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.