Reklama:

Plynovod Nord Stream 1 nutně potřebuje opravu, tvrdí Kreml. Je evidentní, že je to součást ruské hry, říká Andor Šándor. Promluvil o štěpení EU

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2022

Zařízení plynovodu Nord Stream 1 má závady, které vyžadují bezodkladnou opravu. Rusko má ale jen málo možností, jak by při nutné opravě mohlo pomoct. Řekl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko minulý týden snížilo dodávky tímto plynovodem na 20 procent kapacity, ruská plynárenská společnost Gazprom to odůvodňuje technickými problémy s turbínami. "Já nejsem technicky založený člověk, abych rozuměl problematice opravy plynovodu, ale to, že to je nepochybně součást ruské hry, je evidentní," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie a Západ vnímá omezování těchto dodávek jako reakci Moskvy na protiruské sankce vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu. Výpadek zvýšil riziko nedostatku plynu v Evropě v nadcházejícím zimním období.

Manažer Gazpromu Vitalij Markelov minulý týden uvedl, že dodávka turbíny pro plynovod Nord Stream 1 z Kanady do Německa po údržbě nebyla v souladu se smlouvou. Dodal, že si Gazprom opakovaně stěžoval u partnerské společnosti Siemens Energy, která opravila maximálně čtvrtinu zjištěných chyb.

Reklama:

"Já nejsem technicky založený člověk, abych rozuměl problematice opravy plynovodu, ale to, že to je nepochybně součást ruské hry, je evidentní. Pokud ty problémy byly dřív, tak se to prostě vyřešilo, protože Rusko mělo zájem prodávat plyn do Evropy a Evropa ho ráda kupovala. Dnes Rusko dobře ví, že slyšíme ujištění politiků, že nám USA a Německo plyn dodají, akorát nám zapomínají říct, že jejich vlády nic neprodávají. Prodávají to soukromé společnosti, které plyn prodají tomu, kdo ho zaplatí víc," řekl pro ŽivotvČesku.cz ke složité situaci bezpečnostní expert Andor Šándor.

Maximální přepravní kapacita Nord Streamu 1 je až 167 milionů metrů krychlových denně. Gazprom ale už v polovině června snížil objem dodávek na 67 milionů metrů krychlových denně. Tehdy to zdůvodnil technickými problémy v souvislosti s kompresorovou turbínou, kterou německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu a kvůli protiruským sankcím pak měla problémy s jejím vrácením.

Podmořský plynovod Nord Stream 1, který je dlouhý 1222 kilometrů a je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie včetně České republiky.

"Oni dobře vědí, že ta hra se tady o to hraje, je to podle mě silný test Německa. To ve vztahu k Česku a vůbec k Rusku bylo evidentně zřejmě největším zákazníkem, který odebíral plyn, a i v Německu vidíme rozdílné názory na ty sankce. Ta hra tady je, uteče srpen, bude tu září a jsme v situaci, kdy může přijít nepříjemný podzim, pak zima a budou problémy. Je to podle mě hra o to, kdo vydrží s nervy déle. O tom, že to bude štěpit Evropskou unii, není pochyb. Je to i o hlasech a o tom, že sankce nás poškozují víc než Rusa, respektive to Rusové umí snášet líp než my, kteří jsme byli zvyklí žít v hojnosti a dostatku," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: