Po přechodu vydatných srážek a studené fronty přijde na víkend zásadní teplotní zlom směrem dolů. Meteoroložka přiblížila, jaké hodnoty ukáže rtuť teploměru

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2022

Středa bude bohatá na srážky. "Počasí u nás je plně pod vlivem vlnící se studené fronty, která je nad naším územím téměř bez pohybu. Proto očekáváme trvalé a místy i vydatné srážky - spadne od 10 mm do 20 mm, ojediněle i více. V Čechách jsme se už do deštivého rána probudili a pršet bude po celý den. Bude zataženo s deštěm. Na jihu území může být během dne ojediněle až oblačno a místy přeháňky a později odpoledne se tam mohou tvořit také bouřky," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Deštníky tak všude s sebou. A na severu území se už bude výrazně ochlazovat - teploty se budou pohybovat od 15 °C na Liberecku po 22 °C na jižní Moravě. "Ve čtvrtek bude vlnící se studená fronta pozvolna postupovat přes naše území k jihovýchodu. Srážek bude i nadále zůstávat hodně a opět budeme na většině území potřebovat deštníky. Nejvydatněji bude pršet během dopoledne. Následně budou od severozápadu srážky slábnout, postupně ustávat úplně. Srážkové úhrny se budou pohybovat od 5 do 25 mm. Bude zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Srážky budou od severozápadu během odpoledne slábnout a večer i ustávat. A na severu území se už bude výrazně ochlazovat - teploty se budou pohybovat od 16 °C do 20 °C, v Jihomoravském kraji vystoupí do 22 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V pátek bude oblačno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

Teploty o víkendu budou odpovídat druhé polovině října

Další pokles teplot vzduchu přinese víkend. "Ranní teploty budou klesat i v nížinách pod 10 °C, v odpoledních maximech naměříme 15 °C. Méně srážek z víkendu přinese sobota, to očekáváme přeháňky místy, v neděli na většině území. V sobotu bude oblačno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. Výrazné ochlazení se protáhne až do poloviny příštího týdne. A ochlazovat se také bude výrazně v hladině 850 hPa, kde budou teploty klesat jen k nule - na vrcholcích hor se tak mohou vyskytnout i první srážky smíšené nebo sněhové," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.