Po úmrtí majitele bytu v Praze našli uvnitř starý kufr. Vydal poklad milionové hodnoty

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Neuvěřitelný příběh se stal v jednom z pražských bytů. Krátce po úmrtí majitele nemovitosti byl v jeho prostorách objeven záhadný kufr, ve kterém se ukrývaly vzácné mince. V současnosti míří do aukce a jejich hodnota je astronomická.

Podle portálu TN.cz, který na neobvyklý případ upozornil, vlastník bytu trpěl duševní chorobou a žil poněkud osamělým životem. O jeho cennostech tak nikdo z příbuzných neměl tušení.

Sbírku mincí milionové hodnoty po jeho smrti našli pod kopečkem oblečení ve starém koženém kufru. Část ze sbírky byla uložena v psacím stole. "Jde o výjimečný nález, který v našich končinách nemá obdoby. Jeho součástí jsou vzácné mince. Ze sběratelského deníku však víme, že ty nejcennější kusy chybí. Původního majitele na sklonku života pravděpodobně zradili jeho nejbližší a nejvzácnější kusy rozprodali,“ uvedl pro portál oslovený numismatuk Elizeus Macho z numismatické společnosti s tím, že sbírka mincí může mít hodnotu 25 milionů korun i výše.

Původním majitelem hodnotné sbírky mincí byl pražský podnikatel Josef Novák, který žil v letech 1892 až 1936. Jde o dědice nejstaršího pražského obchodního domu U Nováků ve Vodičkově ulici.

Jeho příbuzenský vztah s posledním majitelem sbírky není upřesněn. Sbírka obsahovala mince z období od 10. do 20. století a byly v ní vzácné ražby Boleslava II., kněžny Emmy, Soběslava, ale také knížete Jaromíra.

Po úmrtí posledního majitele sbírku na krátký čas převzal stát. Kufr plný mincí z bytu převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který sbírku předal Národnímu muzeu. O její vlastnictví se přihlásili dědicové. Momentálně může poklad mít kdokoli. Na začátku května totiž mince půjdou do aukce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.