Reklama:

Rozvolnění podle nového ministra. Petr Arenberger uvedl, kdy a jak mohou otevřít restaurace

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, kdy by se mohly otevřít restaurace a další služby, na které lidé v České republice čekají. Podle ministra je zásadní vyhodnotit Velikonoce a čekat, jak se na »covidových« číslech odrazí návrat žáků do škol. "Uvidíme, jak se projeví návrat téměř půl milionu dětí do škol," řekl Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vyhodnocovat by se mělo na konci dubna.

Reklama:

Vyhodnotit Velikonoce a pak sledovat, jak bude probíhat návrat žáků do škol. To jsou dva zásadní momenty, které Petr Arenberger považuje za klíčové při dalším rozvolňování. Nový ministr zdravotnictví v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz také zdůraznil, že mnoho žáků jezdí do škol hromadnou dopravou, což se také může na statistice odrazit.

Reklama:

"Ohledně dalšího rozvolňování budeme přesnější v situaci, kdy uvidíme, jak nám zafungovaly Velikonoce a jak nám zafunguje návrat dětí do škol. Uvidíme, jak se promítne návrat téměř půl milionu malých dětí do škol a jak se to odrazí například i při kontaktech v dopravě. Až toto vyhodnotíme, budeme schopní přesněji říct, kdy čekat otevření restaurací a služeb," řekl nový ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Podle odborníků mají statistiky »skluz« jeden až dva týdny, než se rozvolnění (nebo utahování) projeví. První data, která zhodnotí návrat žáků do škol, by tak vláda a odborníci měli mít k dispozici na konci dubna.

"Já si myslím, že je to přelom dubna a května. To bude vhodná doba, abychom se ohlédli zpátky a zjistili, zda jsme byli při rozvolnění šikovní a zda se to náhodou neprojevilo na nějakých dalších parametrech," vysvětlil Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz, jak by podle něj návrat k normálnímu životu měl probíhat.

V této souvislosti ministr zmínil model, který testovalo německé město Tübingen. "Říkají tomu Tagespass, jde o jednodenní průkazku, kterou člověk dostane, když si necháte udělat antigenní test nebo PCR test. Pak máte možnost jít například do restaurace. Ale zatím je to na úrovni testování a bude se to teprve vyhodnocovat," dodal ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tento přístup ho zaujal, ale na přesná data je nutné počkat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: