Počasí jako na houpačce: Před svátky teplo, přes Vánoce ochlazení. Přijde obleva, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Česko nezažilo pravé bílé Vánoce, kdy panovalo mrazivé počasí s teplotami hluboce pod nulou a kopce a střechy domů byly zasypané vrstvou sněhu, už nějaké ty roky. Bohužel ani letos tomu nebude jinak. Počasí bude jako na houpačce a lidé se musí připravit na výrazné teplotní výkyvy. "Čeká nás předvánoční obleva," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Vánoční svátky budou letos spíše na blátě, než na sněhu. Typickou zimu, která přinesla obrovské závěje sněhu, teploty až -20 °C a štiplavý mráz, už Česko nezažilo hodně dlouho. A jinak tomu nebude ani v závěru roku 2020.

"Během vánočních svátků by se mělo začít ochlazovat. Vypadá to, že na Štědrý den by mělo být oblačno až polojasno, ojediněle s dešťovými přeháňkami. Na horách by ale mělo už sněžit. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 0 °C až 4 °C, při zmenšené oblačnosti, polojasné obloze až 6 °C. Na první a druhý svátek vánoční by mělo být oblačnosti více - oblačno až zataženo. Na horách stále občasné sněžení, přechodně se sněhové vločky mohou dostat do nadmořské výšky zhruba 600 metrů nad mořem. Nejvyšší odpolední teploty mezi 0 °C až 4 °C a v ranních minimech pak pod bodem mrazu 0 °C až - 4 °C, proto hrozí náledí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

Naděje, že Česko zažije na sváteční dny alespoň poprašek sněhu, je už zřejmě mizivá. "V nížinách určitě ne, do neděle jsme pod inverzí, takže šedivo a mlhavo. V pondělí a úterý očekáváme frontální systémy, které přinesou výrazné oteplení až 9 °C, takže nás čeká opět předvánoční obleva, i když vlastně nemá co tát. A pak se to začne znovu přiklánět k zimnímu počasí až o vánočních svátcích," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé, kteří se vydají za sněhem do hor, by měli myslet na to, že sněžení může způsobit komplikace. "Ten, kdo pojede na otočku do horských oblastí, musí počítat se sněžením a případnou tvorbou sněhových jazyků," dodala Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.