Reklama:

Počasí v Česku už láká ke koupání. Meteoroložka poradila, kde to bude bezpečné

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2021

Astronomické léto už je za rohem a teploty během pracovního týdne přinesly téměř tropické »třicítky«. Slunečné počasí bylo důvodem, aby se lidé začali zajímat o místa, kde by se mohli v teplých dnech osvěžit. Teplota vody už je podle meteoroložky Dagmar Honsové vhodná koupání. "Teplota vody už dosahuje k 23 °C, a to konkrétně na jižní Moravě, tam je nejteplejší. Jinak se pohybuje nejčastěji od 18 do 22 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Kvalita vody je v Česku většinou dobrá, hygienici označili jako nevyhovující pouze několik míst. Jedná se například o vodní nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, Vrbické jezero na Karvinsku či Těrlickou přehradu, úplně nejhorší kvalitu vody má rybník Hejtman na Třeboňsku, naopak lipenská přehrada je na tom v rámci jižních Čech nejlépe.

Ke koupání láká také fakt, že se voda v posledních dnech otepluje na příjemné hodnoty. "Voda už dosahuje teploty 23 °C, a to konkrétně na jižní Moravě, tam je nejteplejší. Jinak se to pohybuje nejčastěji od 18 do 22 °C. To už je teplota, která je na plavání. Kvalita vody je opravdu velmi dobrá – se sinicemi a podobnými věcmi se nesetkáme, protože hodně pršelo a nebylo horko. Což je pro ně nejhorší možné počasí," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ale existuje jedno riziko, které by mohlo kvalitu vody negativně ovlivnit.

Reklama:

"Jak jsou nyní bouřky s přívalovými srážkami, může se to trefit někde do pole a z toho pole se mohou dostat chemikálie až do vodní nádrže. Čili hrozí jedině kontaminace nějakou chemickou látkou pocházející třeba z pole. V souvislosti s vodou a koupáním by lidé měli pamatovat také na ochranu před sluncem a poctivě se mazat opalovacím krémem. UV index je na vysokých hodnotách a voda odráží sluneční paprsky, takže se člověk snadno spálí," připomněla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, na co bychom si v létě při koupání a pobytu na slunci určitě měli dávat pozor.

O víkendu zavládne chladnější počasí a teploty nebudou atakovat tropické »třicítky«. Tím pádem nebude stoupat ani teplota vody. "O víkendu se voda zas až tak neoteplí, protože v sobotu očekáváme přechod studené fronty, na většině území Česka bude pršet," uzavřela Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: