Počasí zasáhlo do sezóny borůvek. Prodejci objasnili, kdy je lidé nakoupí a kolik zaplatí za kilogram

Profimedia
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 6. 2021

Stejně jako jahody jsou také borůvky oblíbeným letním ovocem, které si lidé rádi dopřejí. Prodejci však musí dbát na to, aby uváděli ceny plodů v gramech nebo kilogramech, protože podle informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) už prodej na litry není možný. V letošním roce se kvůli proměnlivému počasí pravděpodobně o něco prodlouží začátek nejen jahodové, ale i borůvkové sezóny. "Je to opožděné o 14 dní – čmeláci, kvetení a všechno bylo oddálené," vyjádřil se Martin Adamuška z Borůvkové farmy Posloupky pro ŽivotvČesku.cz.

Letošní sezóna přináší změny v tom, že prodejci musí pro zákazníka uvádět cenu nikoli v objemových jednotkách, ale hmotnostních, což bude vyžadovat a kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Mělo by to předcházet matení a klamání zákazníka, který při nákupu v litrech nemusí mít dobrou představu, kolik váhy ovoce vlastně kupuje.
Počasí, které přineslo sice hodně vláhy, ale málo slunce, zasáhne do sezóny borůvek.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila několik prodejců s dotazem, jak to skutečně bude v letošním roce se samosběrem a prodejem borůvek.

"Prodej začíná většinou začátkem července, i když jsme už měli roky, kdy jsme začínali třeba na konci června. Zatím jsem v lese nebyl, tak uvidíme, jestli se prodej posune, jako tomu je letos třeba u sezóny samosběru jahod. Borůvky prodáváme na kilogramy, cenu zatím nemáme stanovenou, vše se bude odvíjet od aktuální situace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prodejce z rodinné firmy Prodej Borůvky z Jihočeského kraje.

Situace je podobná i v Libereckém kraji, kde se v předchozích letech začínalo za první polovinou června. "Těžko se to odhaduje, letos počítáme se začátkem tak 3., 5. července, ale záleží na tom, jaké bude počasí. Vždycky jsme začínali nejčastěji 1. července, jednou dokonce i 20. června, ale letos to bude o něco později. Ceny jsme zatím ještě nestanovili, ale mělo by to být podobné jako loni. V minulém roce se cena pohybovala okolo 170-180 korun za kilogram," řekl prodejce z Borůvková farmy v Tatobitách v okrese Semily pro ŽivotvČesku.cz.

Počasí zasáhlo do borůvkové sezóny také na Moravě, kde se posouvá o půl měsíce. "Je to opožděné o 14 dní – čmeláci, kvetení, sběr a všechno bylo oddálené. V podstatě začneme v polovině června, začátkem července, co se týká sběru a samosběru. Budeme mít borůvky za 180 korun za kilogram, pokud si je lidé přijdou sami nasbírat. Jestli si je budou chtít koupit už nasbírané, tak je cena 200 korun za kilogram. Budeme určitě rádi, když k nám lidé zavítají a přijdou si borůvky nasbírat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Martin Adamuška z Borůvkové farmy Posloupky u Kroměříže.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu