Počet nakažených je opět rekordní: Roman Prymula prozradil, jaké opatření se chystá

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2020

Česko v souvislosti s počtem nakažených přepisuje statistiky. Za čtvrtek laboratoře prokázaly rekordních 680 pozitivních případů. Mluví se o zpřísnění opatření v souvislosti s šířením nákazy. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz prozradil, které opatření je v tuto chvíli na spadnutí.

Čtvrtek si připsal rekordní hodnotu, když přibylo 680 nakažených - nejvíc od vypuknutí epidemie koronaviru na začátku března. Aktuálně se mluví o zpřísnění opatření, které nebudou mít zásadní dopad na ekonomiku.

Ve hře jsou roušky, ale také omezení otevírací doby barů a restaurací. "Zatím se v tuto chvíli diskutuje o jediném opatření a bylo by to podle regionů, kde to riziko přenosu nákazy stoupá, a to je uzavření barů a klubů po 23 hodině," upřesnil epidemiolog Roman Prymula, který byl klíčovou postavou v boji se zamezením šíření viru v první vlně epidemie.

V tuto chvíli je zodpovědné dodržovat obecná hygienická nařízení. Odvrátit vysoké počty nakažených může až vakcína, o které se mluví, že by mohla být na konci roku, případně v začátku nadcházejícího roku.

"Musíme se mít hodně na pozoru, aby nedošlo k exponenciálnímu výstřelu několika ohnisek. Je řada zemí, kde se toto stalo. Vakcína nás v krátkém časovém horizontu může zachránit," dodal pro ŽivotvČeskucz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.