Počet nakažených je opět rekordní: Roman Prymula prozradil, jaké opatření se chystá

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2020

Česko v souvislosti s počtem nakažených přepisuje statistiky. Za čtvrtek laboratoře prokázaly rekordních 680 pozitivních případů. Mluví se o zpřísnění opatření v souvislosti s šířením nákazy. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz prozradil, které opatření je v tuto chvíli na spadnutí.

Čtvrtek si připsal rekordní hodnotu, když přibylo 680 nakažených - nejvíc od vypuknutí epidemie koronaviru na začátku března. Aktuálně se mluví o zpřísnění opatření, které nebudou mít zásadní dopad na ekonomiku.

Ve hře jsou roušky, ale také omezení otevírací doby barů a restaurací. "Zatím se v tuto chvíli diskutuje o jediném opatření a bylo by to podle regionů, kde to riziko přenosu nákazy stoupá, a to je uzavření barů a klubů po 23 hodině," upřesnil epidemiolog Roman Prymula, který byl klíčovou postavou v boji se zamezením šíření viru v první vlně epidemie.

V tuto chvíli je zodpovědné dodržovat obecná hygienická nařízení. Odvrátit vysoké počty nakažených může až vakcína, o které se mluví, že by mohla být na konci roku, případně v začátku nadcházejícího roku.

"Musíme se mít hodně na pozoru, aby nedošlo k exponenciálnímu výstřelu několika ohnisek. Je řada zemí, kde se toto stalo. Vakcína nás v krátkém časovém horizontu může zachránit," dodal pro ŽivotvČeskucz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně pro...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu