Počet nakažených narůstat může. Ohniska jsou tikající bombou, je přesvědčen Roman Prymula
Epidemilog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má jasno, proč minulý týden se v Česku objevil počet nakažených, který byl skokový a překonal hranici stovky dvakrát po sobě. Zároveň poukázal na skutečnost, že v populaci vir stále je a velká ohniska nákazy jakými je Karvinsko čí Frýdecko-Místecko mohou představovat riziko. Podobně jako tomu je aktuálně v Německu.
Prymula vysvětlil, že vysoká čísla prokázaných případů onemocnění COVID-19, které způsobuje nový koronavirus, mají příčinu v lokálních ohniscích.
"O víkendu se počet nakažených snížil. Stejně jako počet testů. Ale když se podívám na čtvrtek a pátek, tak to bylo dáno velkými ohnisky," řekl pro Život v Česku epidemiolog. Poukázal na tři ohniska jakými je Praha, Karvinsko a Frýdecko-Místecko.
"Vždy když ohnisko bouchne, tak se zachytí lidé kolem a to je tikající bombou, pokud by se je nepodařilo zachytit, dojde k poměrně velkému šíření. Proto v takových případech musíme být poměrně obezřetní. A je to vidět na Německu, kde ohniska bouchají poměrně velká," má jasno Roman Prymula, jaké hrozí nebezpečí.
Podle něj zároveň počet nakažených bude časem narůstat. A to z důvodu, že v populaci vir stále je a nedaří se ho eliminovat.
"Narůstat počet nakažených může. Nám se nepodařilo virus z populace eliminovat. Situace je vždy komplikovanější, když testy ukazují desítky nakažených a ne jednotky, navíc když se to blíží stovce. Pokud by se to rozjelo, tak pro nás bude málo času, abychom byli schopni to efektivně blokovat, protože se ukazuje, že nejdůležitějším faktorem v boji s šíření viru byla v časnost reakce," dodal Roman Prymula s tím, že se obává že druhá vlna epidemie s podzimem udeří.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.