Počet nakažených proti minulému týdnu znovu stoupl, číslo R zůstává nad jednou

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 13. 8. 2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku zachytily 191 případů koronaviru, to je o 27 víc než ve stejný den minulého týdne. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou sedm dní v řadě. O zrychlování epidemie vypovídá i reprodukční číslo, které se šestý den za sebou drží nad hodnotou jedna. K dnešku zůstalo stejně jako předchozí den 1,1. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Nezměnil se ani počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Takzvané incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, je dál 12. Mezi regiony jsou ale velké rozdíly. Nejhorší zůstává situace v Praze s 27 případy, další v pořadí Jihočeský a Středočeský kraj mají oproti hlavnímu městu bezmála polovinu nakažených v přepočtu na obyvatele. Nejnižší je stále incidenční číslo ve Zlínském kraji s pěti případy. V některých okresech se nákaza šíří minimálně, například Jesenicko nehlásí za uplynulý týden žádný případ koronaviru.

Klíčovým ukazatelem při šíření nákazy je také počet lidí s covidem, kteří vyžadují hospitalizaci. V posledních dnech se pohybuje mezi 50 až 60. Ve čtvrtek bylo v nemocnicích 58 nakažených, z toho 17 jich bylo ve vážném stavu, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 52 lidí s covidem a 11 pacientů mělo těžký průběh covidu.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno bezmála 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.372 lidí s covidem-19. Za tento týden ministerstvo eviduje zatím úmrtí jednoho člověka nakaženého koronavirem.

Laboratoře ve čtvrtek provedly 35.555 PCR testů a 63.406 antigenních, u obou metod je to zhruba o pět tisíc méně než před týdnem. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů - preventivních a plošných - se v posledních dnech pohybuje kolem 0,1 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testováni například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bývá nyní pozitivních zhruba půl procenta vzorků. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, je kolem jednoho procenta.

Očkováno proti covidu-19 bylo ve čtvrtek necelých 44.000 lidí, skoro o 9000 méně než více než před týdnem. Údaje o podaných dávkách za uplynulý den se ale ještě mohou navýšit. V poslední době nicméně tempo očkování zpomaluje. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě téměř 100.000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných zhruba 50.000 za den.

Dávek vakcín bylo v Česku podáno od začátku očkování loni v prosinci skoro 10,9 milionu, přes 5,2 milionu lidí - tedy necelá polovina obyvatel - bylo plně naočkováno. K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků pro kolektivní imunitu potřeba nejméně 70 procent proočkovaných.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.