Počet nakažených roste: Epidemiolog prozradil, jestli dojde k dalšímu zkrácení provozní doby barů a restaurací

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2020

Počty prokázaných případů nákazy koronavirem v Česku jsou vysoké. Za pondělí byl nárůst o 563 případů. Tento týden se začnou nosit roušky v obchodech a nákupních centrech, později také ve společných prostorách škol. Omezí se i noční provoz barů a klubů, které dělají epidemiologům největší vrásky na čele. Epidemiolog Roman Prymula odhalil pro ŽivotvČesku.cz, zda dojde k dalšímu zkrácení provozní doby těchto zařízení.

"Zatím si myslím, že k tomu nedojde. Počká se, jak to bude vyhodnoceno a jaký to bude mít reálný dopad. To, co v minulosti nebylo zcela šťastné, je, že některá opatření se zkracovala, aniž bylo možno vyhodnotit jejich dopad do praxe," prozradil pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

V současnosti dělají právě provozovny barů, klubá a restaurací největší starosti epidemiologům. Už od středy 9. září bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb, kromě provozů, které neslouží pro veřejnost. Možný bude prodej z okénka bez vstupu zákazníků do provozovny.

"Myslím si, že by tady měla být dostatečně dlouhá doba na to, aby se dalo vyhodnotit a posoudit, jestli to opatření má smysl či nikoliv. A jestli v těch nově vznikajících klastrech budou klastry týkající se barů a jestli se zdroj nákazy tam vyskytne v dřívějších hodinách a podobně. To celé se musí vyhodnotit. Nemá tedy smysl tohle pálit od boku na základě dojmů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který již dříve avizoval, že se bude přistupovat k opatřením tak, aby co nejméně zatěžovala ekonomiku. I v případě omezení otevírací doby je ale jasné, že některé provozy přijdou o část příjmů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.