Počet nakažených v Česku postupně vzrůstá. Prymula promluvil o restartu viru

Koronavirus v Česku přepsal bilanci. Epidemiolog Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Koronavirus v Česku přepsal bilanci. Epidemiolog Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: pixabay.com / reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

I když počet onemocnění na COVID-19 v Česku s nedělí vzrostl o 20 na 8475, v poměru s uzdravených a mrtvých je číslo vyšší. Počet vyléčených pacientů za neděli stoupl jen o jednoho na 5462 a přibyla dvě úmrtí nakažených koronavirem na celkových 298. Informoval o tom portál ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, v Česku v posledních dnech klesal. V neděli tak byl nejnižší za posledních osm dní. V posledních dnech ale zároveň výrazně klesl počet provedených testů. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na množství testů proto vzrostl z úterního 0,52 procenta na sobotních 1,16 procenta.

O víkendu pak výrazně zpomalil i denní přírůstek vyléčených. V sobotu i neděli klesl nárůst na jednotky lidí. Poslední čtyři dny zároveň znovu roste počet aktuálně nemocných lidí s COVID-19. V neděli dosáhl 2715, takže od středy stoupl o více než stovku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března, šlo o tři případy. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později.

Prymula v obavách

Podle Romana Prymuly, který se exkluzivně pro Život v Česku vyjádřil, byla nálož v populaci snížena. "Restart viru tak vychází z nízkých hodnot. Obávám se nějakého nárůstu. Na to, o jak velké hodnoty si budeme muset počkat," řekl uznávaný epidemiolog, který s koncem minulého týdne uvedl, že na ministerstvu zdravotnictví chce skončit. O svém záměru mluvil s premiérem Andrejem Babišem. Jeho další setrvání má dvě podmínky. Jaké, si nechal pro sebe.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.