Počet nově potvrzených případů covidu klesl i ve všední den pod tisícovku

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 20. 5. 2021

Počet pozitivních testů na koronavirus klesl i ve všední den pod tisícovku. Ve středu jich laboratoře potvrdily 777, nejméně ve všední den od loňského 7. září. Je to zhruba o 500 méně než před týdnem, oproti úterý počet nově potvrzených případů nákazy klesl zhruba o 400. Počet zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 se blíží 30.000, ke středě jich ministerstvo od začátku epidemie eviduje 29.967. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17.000. Pod dvě tisícovky za všední den se nárůst dostal ve středu 5. května, nyní už je počet pod jedním tisícem. O víkendech se už počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly pod 1000, ale během víkendů se mnohem méně testuje. Počet testů za středu ministerstvo zatím nezveřejnilo. Dále klesá i denní počet zemřelých s potvrzenou nákazou. V posledních dnech umírá do 20 pacientů denně, pod padesátkou se počet drží od 29. dubna, pod stovkou od 11. dubna.

V českých nemocnicích bylo ke dnešnímu ránu volných 6183 standardních lůžek s kyslíkem, 27 procent z jejich celkového počtu. Neobsazených lůžek s umělou plicní ventilací bylo 657, tedy 29 procent.

Počet případů covidu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá. K dnešku se snížil na 58, což je o pět méně než ve středu. Z krajů jsou na tom nejlépe Karlovarský a Královéhradecký, kde připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 25 případů covidu. Naopak nejvyšší počet nových nákaz má v přepočtu Moravskoslezský kraj, a to 87, následuje Zlínský kraj s 81 případy.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se druhý den drží na 0,79. Hodnota pod jednou ukazuje na zpomalování šíření, pod jednou je číslo R nepřetržitě od půlky dubna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.