Počet nových případů covidu byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od září

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 28. 5. 2021

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Zároveň ale oproti minulému čtvrtku klesl o třetinu počet testovaných na koronavirus. U některých kategorií testovaných tak mírně stoupl podíl odhalených případů nákazy. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na twitteru uvedl, že ve středu a čtvrtek bylo přes 100.000 očkovaných proti covidu-19 za den, což je rekordní množství.

Informace premiéra o počtech očkovaných potvrdily následně i údaje ministerstva. Ve středu bylo podle aktualizovaných údajů očkováno 100.985 lidí, což je nejvíce od začátku očkování loni v prosinci. Ve čtvrtek bylo očkovaných 100.260, ale počty očkovaných ve statistikách se obvykle ještě dodatečně navyšují po dohlášení všech očkování. Od začátku vakcinace již bylo podáno v Česku asi 5,03 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo přes 1,3 milionu lidí.

Denní nárůst nakažených koronavirem se už ve středu dostal s 540 případy na nejnižší úroveň za všední den od 1. září, kdy bylo nakažených 498. Ve čtvrtek pak chybělo již jen několik jednotek případů k překonání zářijových čísel. Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku letošního března, kdy se dostaly na téměř 17.000.

Kromě počtů nakažených ale v posledních dnech značně klesají i počty prováděných testů na koronavirus. Ve čtvrtek bylo provedeno přibližně 156.000 antigenních testů, což je o třetinu méně než před týdnem. PCR testů bylo asi 16.600, tedy o 14 procent méně než předchozí čtvrtek.

U některých kategorií testů tak stoupl podíl odhalených případů covidu-19 na počtu provedených testů. Třeba u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu všech testů na covid-19, podíl pozitivně testovaných stoupl z 0,04 procenta za minulý čtvrtek na 0,05 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivně testovaných vzrostl z 1,01 procenta na 1,18 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, ale podíl pozitivních klesl z 3,71 procenta za minulý čtvrtek na nynějších 2,47 procenta.

Tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kleslo v Česku na 34, o den dříve činilo 35. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. Číslo také kleslo, nebo stagnovalo téměř ve všech regionech země. Jedinou výjimkou byl Karlovarský kraj, kde počet případů nákazy za týden na 100.000 obyvatel k dnešku stoupl ze čtyř na pět. Karlovarský kraj ale nadále zůstává regionem s nejnižším incidenčním číslem. Nejvyšší je tento údaj stále ve Zlínském kraji s 53 případy.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno asi 1,66 milionu případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 30.088 lidí s covidem-19. I denní počty úmrtí v poslední době postupně klesají. Ještě na začátku května se pohybovaly kolem čtyř desítek, zatímco v uplynulém týdnu už jen kolem jedné desítky denně.

Zhruba od poloviny letošního března vytrvale klesá i množství hospitalizovaných s covidem-19. Ve čtvrtek se dostalo na 669, což je nejméně od konce září. Ve vážném stavu bylo 123 pacientů.

Takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, dnes bylo stejně jako ve čtvrtek na hodnotě 0,71. V poslední době postupně klesá. Na přelomu dubna a května se číslo pohybovalo kolem 0,89.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.