Počet případů v ČR dál klesá, ve čtvrtek poprvé od září nikdo s covidem nezemřel

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 4. 6. 2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 430 případů koronaviru. Je to o 75 méně než před týdnem a zároveň nejmenší čtvrteční přírůstek od konce srpna. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Podle dat, která se ještě mohou časem měnit, v souvislosti s covidem ve čtvrtek nezemřel v Česku žádný člověk. To se stalo naposledy 2. září loni, tedy před devíti měsíci.

Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve čtvrtek podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 109.547 lidí. Podle Babiše se zároveň po dohlášení aplikovaných dávek za středu zvýšil denní rekord v očkování na 112.231. Od půlnoci na dnešek se mohou k očkování začít na webu registrovat mladí lidé od 16 do 29 let. Podle premiéra tuto možnost zatím do rána využilo přes 77.000 lidí.

Na webu ministerstva zdravotnictví ještě čtvrteční data o očkování nejsou k dispozici, aktualizovány jsou obvykle po 09:00. Podle dosavadních čísel více než 100.000 očkovacích dávek za den zdravotníci rozdali už minulý týden od středy do pátku a také v tomto týdnu v úterý a ve středu.

V přepočtu na 100.000 obyvatel laboratoře v ČR odhalily za posledních sedm dní 24 nových případů nákazy. Incidenční číslo dál klesá, o den dřív to bylo 25 případů. Z krajů je na tom v tomto přepočtu nejhůř Jihočeský kraj se 41 případy a nejlépe Karlovarský se čtyřmi. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává pod 0,8. Pokud je nižší než jedna, šíření nákazy zpomaluje.

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo víc než 1,66 milionu lidí, zemřelo 30.142 z nich. Denní počty úmrtí se už téměř týden drží pod deseti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.