Reklama:

Podezření na úmrtí vzrostlo na 112. Úřad už eviduje 8 161 nežádoucích účinků po očkování. Promluvil profesor z UK

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Epidemie v Česku aktuálně vykazuje horší čísla, která některé odborníky zneklidňují. Jednou z cest, jak se chránit před onemocněním covid-19 je očkování, které má zabránit přinejmenším závažnému průběhu - důležité zůstává hlavně pro rizikové skupiny. V souvislosti s vakcínami jsou ale spojeny také nežádoucí účinky, které shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Aktuálně se jejich počet vyšplhal na 8161 a podezření na úmrtí narostla na 112. "Pokud to nepodceníme, tak bychom na podzim nemuseli zažívat znovu lockdown, protože se nepřeplní JIPky a nezahltí krematoria," řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V Česku se očkuje už od 27. prosince loňského roku a počet vakcinovaných osob s tzv. plným očkováním (tedy všemi potřebnými dávkami) už dosáhl podle oficiálních statistik ke dni 8. září 5 805 034 a každým dnem roste. V tomto ohledu je nejvyšší proočkovanost ve věkové kategorii 75 až 79 let, kde dosáhla 85,6 procent. Naopak nejméně plně očkovaných lidí spadá do skupiny 0 až 17 let - 195 288 s proočkovaností 9,7 procent.

Vakcinace však představuje i rizika nežádoucích účinků, které eviduje SÚKL. K těm vůbec nejčastěji hlášeným patří celkové příznaky a reakce v místě vpichu – jedná se například o horečku, zimnici, malátnost, zhoršení chůze a potíže při chůzi, bolest, zarudnutí, svědění nebo otok v místě aplikace injekce či otoky obličeje a pocity horka. Je jich 5015. Hned za nimi jsou hojně evidovány neurologické potíže jako bolest hlavy až migréna, narušení čichu, narušení chuti nebo koordinace, mravenčení, mdloby a celkové křeče. Úřad jich zaznamenal už 2133.

Reklama:

1953 případů se týká také příznaků svědčících pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí. Tam patří třeba bolest kloubů, bolest v končetině, ztuhnutí šíje, snížení pohyblivosti, zhoršení revmatoidní artritidy, ztuhlost, svalové spasmy nebo bolesti zad. Naopak nejméně hlášení spadá do kategorie komplikací ohledně ovlivnění jater a žlučových cest, což je například abnormální jaterní funkce nebo bolest v oblasti jater. Lidé jich nahlásili celkem 15. Celkový počet úmrtí, která byla zaznamenána jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti onemocnění covid-19, která byla odeslána do evropské databáze EudraVigilance, se vyšplhal na 112.

"Pokud dojde k nashromáždění určitého množství podobných, dobře dokumentovaných případů, je možné následně hodnotit příčinnou souvislost mezi reakcí a léčivou látkou, která může vést k identifikaci nového nežádoucího účinku prostřednictvím tzv. farmakovigilančního signálu," řekla již dříve tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Podle evolučního biologa a profesora z Přírodovědecké fakulty UK Jaroslava Flegra není teď nic důležitějšího než očkování rizikových osob. "Pokud to nepodceníme, tak bychom na podzim nemuseli zažívat znovu lockdown, protože se nepřeplní JIPky a nezahltí krematoria. Podle mého názoru nás k němu dotlačí naši drazí odpírači očkování nejpozději v lednu, ale do té doby snad máme šanci epidemii udržet pod kontrolou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: