Podezření na úmrtí vzrostlo na 112. Úřad už eviduje 8 161 nežádoucích účinků po očkování. Promluvil profesor z UK

Očkování – Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Epidemie v Česku aktuálně vykazuje horší čísla, která některé odborníky zneklidňují. Jednou z cest, jak se chránit před onemocněním covid-19 je očkování, které má zabránit přinejmenším závažnému průběhu - důležité zůstává hlavně pro rizikové skupiny. V souvislosti s vakcínami jsou ale spojeny také nežádoucí účinky, které shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Aktuálně se jejich počet vyšplhal na 8161 a podezření na úmrtí narostla na 112. "Pokud to nepodceníme, tak bychom na podzim nemuseli zažívat znovu lockdown, protože se nepřeplní JIPky a nezahltí krematoria," řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku se očkuje už od 27. prosince loňského roku a počet vakcinovaných osob s tzv. plným očkováním (tedy všemi potřebnými dávkami) už dosáhl podle oficiálních statistik ke dni 8. září 5 805 034 a každým dnem roste. V tomto ohledu je nejvyšší proočkovanost ve věkové kategorii 75 až 79 let, kde dosáhla 85,6 procent. Naopak nejméně plně očkovaných lidí spadá do skupiny 0 až 17 let - 195 288 s proočkovaností 9,7 procent.

Vakcinace však představuje i rizika nežádoucích účinků, které eviduje SÚKL. K těm vůbec nejčastěji hlášeným patří celkové příznaky a reakce v místě vpichu – jedná se například o horečku, zimnici, malátnost, zhoršení chůze a potíže při chůzi, bolest, zarudnutí, svědění nebo otok v místě aplikace injekce či otoky obličeje a pocity horka. Je jich 5015. Hned za nimi jsou hojně evidovány neurologické potíže jako bolest hlavy až migréna, narušení čichu, narušení chuti nebo koordinace, mravenčení, mdloby a celkové křeče. Úřad jich zaznamenal už 2133.

1953 případů se týká také příznaků svědčících pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí. Tam patří třeba bolest kloubů, bolest v končetině, ztuhnutí šíje, snížení pohyblivosti, zhoršení revmatoidní artritidy, ztuhlost, svalové spasmy nebo bolesti zad. Naopak nejméně hlášení spadá do kategorie komplikací ohledně ovlivnění jater a žlučových cest, což je například abnormální jaterní funkce nebo bolest v oblasti jater. Lidé jich nahlásili celkem 15. Celkový počet úmrtí, která byla zaznamenána jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti onemocnění covid-19, která byla odeslána do evropské databáze EudraVigilance, se vyšplhal na 112.

"Pokud dojde k nashromáždění určitého množství podobných, dobře dokumentovaných případů, je možné následně hodnotit příčinnou souvislost mezi reakcí a léčivou látkou, která může vést k identifikaci nového nežádoucího účinku prostřednictvím tzv. farmakovigilančního signálu," řekla již dříve tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Mnozí odborníci se shodují na tom, že očkování proti koronaviru je nejdůležitějším krokem ...

Podle evolučního biologa a profesora z Přírodovědecké fakulty UK Jaroslava Flegra není teď nic důležitějšího než očkování rizikových osob. "Pokud to nepodceníme, tak bychom na podzim nemuseli zažívat znovu lockdown, protože se nepřeplní JIPky a nezahltí krematoria. Podle mého názoru nás k němu dotlačí naši drazí odpírači očkování nejpozději v lednu, ale do té doby snad máme šanci epidemii udržet pod kontrolou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu