Podobné demonstrace mohou hypoteticky vést až k pádu vlády, říká Andor Šándor o akci Česko proti bídě na Václavském náměstí

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2023

Tisíce lidí dorazily v sobotu na pražské Václavské náměstí na protivládní demonstraci označenou jako Česko proti bídě. Svolala ji strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Začala ve 14 hodin. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65) s dotazem, jak situaci ve společnosti vnímá - během uplynulého roku totiž nešlo o ojedinělou akci, jejímž primárním cílem bylo dát najevo nespokojenost se stávajícím vládním kabinetem.

"Nepochybně se někteří mají hůře, dopadla na ně inflace a myslím, že více než fakt, že ceny raketově rostou, tak na Václavské náměstí ty lidi žene neobratné vysvětlování současné politiky některými politiky. A v takovéto situaci pak už není žádný problém je dostat nejen na »Václavák«, ale kamkoliv, aby vyjádřili svou nespokojenost s vládou a se svou životní úrovní," uvedl v úvodu mezinárodně uznávaný odborník v oblasti bezpečnosti.

Někteří z účastníků si přinesli na demonstraci transparenty s nápisy jako »Pryč s Fialovým šaškostrojem«, »Odírají stát, sobě přidávají« nebo »Stop válce, stop NATO« a další. "Dnes jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky," řekl právník Jindřich Rajchl, který stranu PRO vede.

Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany.

"Způsob, kterým vláda vysvětluje lidem opatření, která provádí, určitě může pro řadu z nich představovat jednání necitlivé, přehlížející a podobně. Může to pak být zárodkem něčeho většího, pokud ten nastolený kurs bude pokračovat," upozornil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, že i malá demonstrace může být začátkem něčeho, co může později představovat bezpečnostní riziko.

Jeden z účastníků s megafonem v davu vyzýval k tomu, aby lidé po demonstraci odstranili z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Strana PRO vznikla loni. Rajchl, který v minulosti působil v hnutí Trikolora, již dříve uvedl, že za chudnutí Česka může hlavně sebedestruktivní energetická politika Evropské unie, kterou bezmyšlenkovitě prosazuje česká vláda.

Andor Šándor na dotaz redakce odpověděl i ohledně toho, jak situaci vnímá z bezpečnostního hlediska. "Právo pokojně se shromažďovat je jedním ze základních práv, které je potřeba respektovat. Z hlediska bezpečnosti bych viděl problém v tom, že podobné demonstrace se mohou stát masovými a mohly by vést hypoteticky k pádu vlády. Říkám hypoteticky. Nemělo by to však být tím, že se ve společnosti vyvolá taková nevole a nespokojenost, že to budou demonstrace vedoucí k pádu vlády, to bych viděl jako nešťastné. Otázkou je, zda to politici pochopí. Některá opatření se skutečně musí dělat v rámci stavu, ve kterém jsme, ale je potřeba to lidem umět vysvětlit," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický glosátor a uvedl příklad, který lehce ilustruje, jak někteří lidé jednání vlády mohou nepříliš lichotivě vnímat.

"Řekl bych to asi tak, pokud bych byl odpovědný za sociální a finanční politiku, že se milí občané, musíme uskromnit, nejsme na tom dobře. My jako politici, my jako vláda, si zmrazíme platy, vzdáme se polévky za 15 korun v kantýně... tak pak mohu chtít i od ostatních, aby si utáhli opasky, protože, když má někdo patnáct tisíc korun a poslouchá chytré řeči od představitelů státu, kteří berou dle funkce až vrcholově prezidenta, kdy na počátku roku 2023 mu byl měsíční plat zvýšen na 341 200 Kč a náhrada na 317 500 Kč, tak to je také něco, co nevede k tomu, že by stát byl soudržný. Tedy, ano, nejsme na tom dobře, ale tedy všichni, ne jenom někdo. To vidím jako problém a společnost je rozdělena už od covidu, kdy některá opatření byla hodně zvláštní a v současnosti není žádný tlak na bývalou vládu z toho, kam jsme se dostali během covidvé krize, aby to nebylo jen, že Andrej Babiš udělal velkou díru do rozpočtu, ale aby se k tomu skutečně někdo zodpovědně postavil a již s novými informacemi vycházející z pandemie se to posoudilo jinak," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.