Podvodníci mají nový chytrý trik, oběti mohou připravit o všechny peníze. Mluvčí policie popsala jejich taktiku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Policie varuje před telefonáty, při nichž se podvodníci vydávají za zaměstnance bank a své oběti přesvědčují, že jejich účet byl napaden hackerem. Chytrým trikem mohou neobezřetné osoby připravit o veškeré peníze. "Podvodníci způsobili lidem škody v řádech stovek tisíc korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Dana Čírtková a nastínila, jak telefonáty vypadají a jak podvod poznat.

Podvodné telefonáty, které policie prověřuje, se netýkají jedné konkrétní banky. Jejich průběh je obvykle podobný a oběti podvodníků mohou být připraveny o všechny peníze ze svého bankovního účtu. Policisté před těmito telefonáty proto varují širokou veřejnost.

"Zazvoní telefon, volající se představí jako pracovník banky, u které máte vedený účet a začne s vámi komunikovat. Ty telefonáty znějí profesionálně, pracovník banky sdělí, že vám byl napaden účet a jeho úlohou je vám co nejrychleji pomoci. Poté začne požadovat přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, aby bylo možné účet blokovat. Z případů, které aktuálně prověřujeme také víme, že podvodník doporučí s odkazem na ochranu prostředků, aby byly převedeny na jiný účet. V některých případech také chtějí přístupové údaje k online bankovnictví, velmi časté jsou požadavky na sdělení čísla platebních karet, která následně používají pro přihlášení do aplikací pro mobilní placení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Dana Čírtková.

Pakliže i vám podvodníci zavolají, jejich odhalení není těžké. "Odhalit, že je telefonát podvodný, lze snadno. Lidé musí být při kontaktu obezřetní a musí si včas uvědomit, že ta banka nikdy takovým způsobem nekomunikovala ani nekomunikuje. Postupovat by měli tak, aby nesdělovali žádné údaje po telefonu, ani k platební kartě, nedávat pokyn k převodu. Doporučujeme, aby se volajícího zeptali na jméno a příjmení, hovor ukončili a poté se obratem spojili s bankou a ověřili, zda banka zaznamenala, že by s jejich účtem byl nějaký problém. Důležité je nikdy neověřovat pravdivost volání na stejném čísle, ze kterého byl hovor přijat," popsala Dana Čírtková pro ŽivotvČesku.cz, jak podvod poznat a jak postupovat.

Dostal druhou šanci, když se neúspěšně pokusil sáhnout si na život. Kvůli enormní hmotnosti Mike Waudby z anglického Kingston upon Hullu prožíval chvíle obrovského studu, pocitů méněcennosti a musel dokonce odejít z baru poté, co mu skupinka dívek řekla, že se jim z něj dělá zle. Ale jak se říká, když si člověk myslí, že už mu došly síly, dokáže unést ještě třikrát více. Nová vize života ho přivedla k rozhodnutí nesnažit se život ukončit, ale naopak ho změnit natolik, že bude na světě rád. Za 18 měsíců prošel životní proměnou, která z něj udělala bez přehánění nového člověka.

Bankomaty patří mezi služby, které využívá obrovské množství lidí. Především v době Vánoc ...

Obezřetnost je velmi důležitá, už nyní se podvodníkům pomocí chytrého triku podařilo obelstít několik lidí a připravit je o nemalé peníze. "Policie eviduje několik případů a jedná se o případy živé, u kterých probíhá vyšetřování a nemůžeme být konkrétní. Je ale jasné, že podvodníci způsobili lidem škody v řádech stovek tisíc korun. Šance na odhalení pachatelů je velmi malá a proto všem doporučujeme, aby na nic nečekali a v případě, že se jim něco takového stalo, okamžitě kontaktovali banku a policii," doplnila pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.