Podzim je obdobím rozchodů. Lidé bývají unavenější, rozladěnější a stres se jich víc dotýká, vysvětluje psychiatr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2021

Podzim bývá obdobím velkých změn. Léto se loučí, dny se zkracují a je brzy tma. Toto vše obvykle zahýbá i s lidskými emocemi a podle průzkumů je právě podzim časem, kdy hojně dochází k rozchodům. Renomovaný psychiatr popsal, co se v lidech se změnou ročního období odehrává. "Na podzim se snižuje množství světla, lidi obecně bývají unavenější, rozladěnější, víc na ně doléhá melancholie," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický (73). Zdůraznil ale, že k rozchodům dochází celoročně.

Podle průzkumu, jehož výsledky přinesl deník Daily Mail, dochází na podzim a s příchodem zimy v průměru k největšímu množství rozchodů za rok. Deník výsledky podporuje studiemi, které dokládají, že v létě slunce v lidech zvyšuje hladiny serotoninu a dopaminu. Oba tyto hormony podporují dobrou náladu. Naopak na podzim lidé ví, že léto skončilo a příležitost k radostem bude až v období svátků.

Podle renomovaného psychiatra se rozchody nedají svádět na roční období. Vysvětluje ale, jaké změny se v lidech s přelomem podzimu a jara odehrávají a jak mohou ovlivňovat emoce. Změny se podle něj ovšem týkají spíše lidí, kteří mají citlivější duši.

"Podzim a jaro jsou období, kdy dochází k určitým recidivám depresivních a úzkostných vztahů, ale zároveň se objevují například žaludeční vředy. Jde o vypjaté období a vzhledem k tomu, že na podzim se snižuje množství světla, lidi obecně bývají unavenější, rozladěnější, víc na ně doléhá melancholie a některé stresující situace se jich víc dotýkají," řekl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.

Jaro naopak je obdobím rozpuku a vztahy se snáze navazují. "Rozchody se podle mě dějí celoročně a nedají se svádět na roční období, ale spíš na vzájemné vztahy mezi lidmi. Například na podzim se objevují útlumové reakce, krátký den a déšť přináší spíše tu melancholii. Naopak na jaře se v člověku probouzejí hormonální cesty, lidé víc vnímají přírodu, ostatní, dochází ke spontánnějšímu navazování vztahů," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.