»Poker face« Filipa Pešána: Divné to je, ale každý má svůj projev, zhodnotil trenéra Vladimír Růžička

Profimedia
Trenér národního týmu Filip Pešán
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 5. 2021

Vnitřně si oddychl, že po velmi důležitém vítězství nad Běloruskem si český výběr na hokejovém MS připsal do tabulky alespoň dva body. Spokojený ale nebyl. Trenér reprezentace Filip Pešán (43) drží emoce na uzdě a jeho mimika je stále jednotvárná, ať tým zrovna inkasuje góly, nebo rozdává hokejovou radost. "Každý to prožívá jinak. Já to mám tak, že mám rád trenéry, kteří dávají emoce najevo," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz vystupování na střídačce bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička.

Před utkáním s Běloruskem říkal, že je potřeba, aby si hráči »nasadili montérky« a začali pořádně makat. Sám se na střídačce objevil v dobře padnoucím obleku a během složitého utkání s Běloruskem na sobě nedával znát emoce. Fanoušci i odborná veřejnost si všimla, že hlavní trenér Filip Pešán zachovává konstantní výraz, ať se týmu zrovna daří, nebo při hře tahá za kratší konec.

Ve studiu České televize se na Filipa Pešána zlobil také bývalý skvělý útočník Martin Procházka, který nemohl pochopit, že i když český tým nakonec v prodloužení houževnaté Bělorusko zlomil, tak trenér neprojevil radost. Právě emoce, hecování, poplácání po ramenou či i nějaké to ostré slovo vytváří na střídače bojovnou náladu. Filip Pešán ale sází na »poker face« a při zápase to vypadá, že emocemi ho Bůh neobdařil.

"Každý trenér je nějaký, každý má svůj projev. Divné to je, ale jsou trenéři, u kterých nepoznáte na střídačce, jestli vyhráváte či prohráváte. Pak jsou ale i trenéři, na kterých se to pozná," usmál se ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz Vladimír Růžička, který patří do skupiny trenérů, od kterých naopak někdy na střídačce lítají jiskry.

"Každý to prožívá jinak. Já to mám tak, že mám rád trenéry, kteří dávají emoce najevo, a to ať jde o hokej či fotbal," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vladimír Růžička. Mezi bouřliváky u národního týmu patřili Ivan Hlinka či Miloš Říha. Zvýšit hlas a zvednout pěst na znamení vítězství uměli také Alois Hadamczik, Josef Augusta i Luděk Bukač.

Filip Pešán zatím působí jako skvěle připravený hokejový teoretik, který ale neumí reagovat na vývoj hry, nedokáže kluky vyhecovat a podle výrazu tváře to někdy vypadá, že sleduje utkání jako nezaujatý divák, který šel náhodou kolem.

"Tým má rozhodně na víc, proto jsem ani po utkání k nikomu v týmu nemluvil. Ty věci už byly řečené několikrát. Teď už je na tom týmu, aby se probral. My tomu pomůžeme změnou v sestavě a klidnou debatou. Myslím si ale, že tým už si sám musí nalít čistého vína a do dalšího zápasu vstoupit daleko lépe," tak na tiskové konferenci Filip Pešán hodnotil porážku od Švýcarska.

Z jeho slov šlo odvodit, že týmu věří, ale »probuzení« nechává na hráčích. Otázkou je, zda to bude stačit. Reprezentanti totiž vypadají, že klidné rozjímání a analyzování chyb s chladnou hlavou nikam nevede. Možná potřebují studenou sprchu a pekelný projev v kabině, jako to uměli kombinovat ti nejúspěšnější trenéři tuzemské hokejové historie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu