Pokryteckou smetánku ve Varech rozcupoval epidemiolog Maďar kvůli respirátorům. Zastal se ministra Vojtěcha

Prezident festivalu Jiří Bartoška
Prezident festivalu Jiří Bartoška
Foto: David Kundrat/CZECH NEWS CENTER David Kundrát / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

Uzavřené školy, lockdown, 30 tisíc obětí, miliardové ekonomické ztráty a strach z delta mutace. Přesto je místo, kde to může vypadat, že o koronavirové epidemii nikdy neslyšeli. Umělecká smetánka si v Karlových Varech udělala filmový »bezrouškový« festival. Zejména v pátek pod dohledem ministrů Adama Vojtěcha (34) a ministra kultury Lubomíra Zaorálka (64) docházelo k masivnímu porušování ochranných opatření. Z událostí v Karlových Varech je zklamán také epidemiolog Rastislav Maďar. "Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz pokrytecké chování.

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví stále platí, že v kinech, divadlech a dalších uzavřených prostorách je povinná ochrana dýchacích cest. Zdá se, že to ale neplatí pro Karlovy Vary. Slavnostní zahájení filmového festivalu v Karlových Varech bude řešit hygiena kvůli tomu, že slavné osobnosti v hotelu Thermal ignorovaly povinnost mít na obličeji ochranu dýchacích cest.

Jeden z mála, kdo opatření dodržoval, byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s manželkou. Ten byl bez respirátoru zachycen jen v momentě, kdy pil, jinak šel svědomitě příkladem. Zůstal ale téměř osamocen. Z chování slavných osobností je zklamán a roztrpčen epidemiolog Rastislav Maďar.

"Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali. V přítomnosti ministra zdravotnictví a ministra kultury, zástupců státu, který na tuto akci štědře přispěl, ochranu dýchacích cest bohorovně ignorovali, a to i když oba ministři respirátor příkladně měli. Jsem z toho jejich přístupu velmi zklamaný," uvedl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

"Já i moje žena jsme měli po celou dobu, s výjimkou konzumace v předsálí, nasazené respirátory. Případná pochybení jsou v gesci příslušné krajské hygienické stanice. Ovšem musím říci, že obecně je organizace nastavená dobře, je vyžadováno očkování, test či prodělání nemoci pro přístup do prostor festivalu," napsal ministr Adam Vojtěch pro Seznam Zprávy. Ministr kultury Lubomír Zaorálek pro Blesk přiznal, že byl chvíli bez respirátoru, za pochybení se ale omluvil.

Podle ministerstva zdravotnictví může za porušení nařízení padnout pokuta až tři miliony korun. Události z pátečního večera by měla řešit karlovarská hygienická stanice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.