Pokud novelu o omezení valorizace penzí Ústavní soud neuzná, je to na demisi vlády, míní Karel Havlíček

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2023

Minulý týden spornou vládní novelu o omezení valorizace podepsal prezident Petr Pavel (61). Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování důchodců a hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání ve Sněmovně. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila lídra stínové vlády Karla Havlíčka (53) s dotazem, kdy opoziční hnutí ANO podá ústavní stížnost a jak jeho pohledem ÚS rozhodne. Z jeho slov vyplynulo, že pokud dojde ÚS k názoru, že novela je v rozporu ústavou, vláda by měla podat demisi.

Prezident Petr Pavel minulou středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám.

Bývalý dvojnásobný ministr a šéf stínové vlády Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz, jak se domnívá, že ÚS rozhodne a pokud by se k novele postavil »záporně«, co bude následovat. "Jak rozhodne Ústavní soud, to nevím a nechci předjímat. My máme naše rozbory, také proto budeme podávat ústavní stížnost, které říkají, že je novela je protiústavní z toho úhlu pohledu, že se řešila ve stavu legislativní nouze a že to je nepřípustná retroaktivita. O tom ale musí rozhodnout Ústavní soud a pokud to úzná jako protiústavní, tak je to na demisi vlády, protože by v takovém případě šlo o největší blamáž za posledních třicet let. Nedovedu si představit, že zákon vejde v platnost a stát bude vracet penzistům miliardy korun, nehledě na to, že někteří se budou soudit o úrokové sazby a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Kdy hnutí ANO podá ústavní stížnost, odmítl být konkrétní. "Teď se to připravuje, přesně nedokáži říct, ale nebudeme s tím otálet. Ze všech stran musí být zároveň prověřené, že ústavní stížnost je správně vyhotovena. Tedy na vaši otázku, kdy to budeme podávat, neumím v tuto chvíli říct přesně, o který den půjde," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by činilo zvýšení od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.