Policie bude prošetřovat možné trestné činy proti republice. K vážné situaci ohledně Vratislava Mynáře promluvil Vít Rakušan

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Uvedla to dnes na Twitteru v souvislosti s informacemi, které zazněly na pondělní tiskové konferenci Senátu. Doplnila, že další informace nyní nemůže sdělit. "Myslím si, že je to věc absolutního selhání a tady se nikdo nemůže ani vymlouvat na to, že to bylo na pokyn pana prezidenta," zhodnotil situaci předseda STAN Vít Rakušan (43) pro ŽivotvČesku.cz.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) v pondělí uvedl, že podle Ústřední vojenské nemocnice není prezident Miloš Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. O tomto stanovisku nemocnice podle něj věděl od 13. října vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (54), který přesto o den později zprostředkoval v nemocnici setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (47) kvůli podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny.

Policie na sociálních sítích oznámila, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání nesoucího znaky trestných činů proti republice. Trestní zákoník mezi ně řadí mimo jiné vlastizradu, rozvracení republiky nebo sabotáž, které se dopustí ten, kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost ČR zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu například orgánu veřejné moci.

"Já jen řeknu, že tohle samozřejmě nechám na zvážení policie, zda skutečně došlo k podezření z trestného činu. Minimálně ale došlo k neuvěřitelné věci, kdy pan kancléř, byť měl informace o tom, že pan prezident není v tuto chvíli schopen vykonávat své pravomoce, tak ho ty pravomoce celkem zásadního charakteru nechal vykonávat. Tady si myslím, že jde o věc, která je bezprecedentní a nic podobného jsme tady v moderních dějinách nezažili," řekl k prohlášení policie pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan.

Z veřejnosti se nyní ozývají hlasy volající po odvolání Mynáře z funkce. "Ze zkušenosti vím, že Vratislav Mynář se funkce sám určitě nevzdá. Myslím si, že je to věc absolutního selhání a tady se nikdo nemůže ani vymlouvat na to, že to bylo na pokyn pana prezidenta. Pokud má pan kancléř pocit, že zná a dokáže posoudit zdravotní stav lépe, než největší specialisté v oboru, tak je to něco nepochopitelného," dodal Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.