Politolog odhalil, kdo je novým a vážným rizikem pro Andreje Babiše, pokud oficiálně oznámí kandidaturu do boje o Hrad. Kandidáti teď taktizují
Přestože Česko čeká třetí přímá volba prezidenta až na začátku příštího roku, určité boje probíhají už teď. Andrej Babiš (67) se vydal karavanem po republice, kampaň to prý ale není. Kandidaturu zvažuje i odborový předák Josef Středula (54) a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel (60). Ani jeden ze jmenovaných ale neoznámil svůj záměr oficiálně, generál Pavel navíc připustil, že kandidovat nemusí, když se objeví lepší kandidát. Jak kroky jednotlivých zájemců o Hrad chápat, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.
Oficiálně oznámit kandidaturu se zatím zdráhají, přesto bylo celkem dlouho o dvou hlavních kandidátech jasno. Bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel vévodili i dosavadním průzkumům veřejného mínění.
Stejně tak ale bylo velmi pravděpodobné, že se objeví i další jména, přičemž ze zkušeností z minulých dvou voleb se jako optimální doba pro oznámení oficiální kandidatury jeví čas těsně po letních prázdninách. Kdo tedy může pořadím zamíchat?
"Z těch kandidátů, kteří víceméně řekli, že budou kandidovat, je tam Josef Středula. O něm si myslím, že je případně přímým konkurentem Andreje Babiše, protože také bude tematizovat sociální situaci a růst cen a má jako odborář šanci oslovit jak elektorát hnutí ANO, tak ten Miloše Zemana z předchozích voleb. Ten by skutečně zamíchat kartami mohl, byť se zatím držel trochu stranou přímé politiky, ačkoli se v ní jako odborář samozřejmě angažoval dlouhá léta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.
Zájem o účast ve volbách oznámily už více než dvě desítky kandidátů. Patří mezi ně i podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, farář a charitativní pracovník Ivo Mareš, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert.
Z jiných témat než dvojice Babiš – Středula bude těžit Petr Pavel. "V rámci těch posledních měsíců na ukrajinské krizi vydělal, protože díky jeho profesi a kompetenci byl mediálně mimořádně viditelný. V kampani, kterou fakticky vede, mu to samozřejmě pomohlo," uvedl v minulých dnech pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Kopeček, který působí na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
"Jiná věc je, jak moc to bude podstatné v těch posledních měsících a týdnech před samotnými volbami. Ukrajina bude jen jedna z věcí, které se v té době budou debatovat, a samozřejmě bude důležité, jestli ten konflikt do té doby neskončí. Je také zjevné, že prezidentská kampaň, hlavně v té závěrečné fázi, bude velmi pravděpodobně více o jiných tématech než teď v té první polovině letošního roku," dodal zkušený odborník pro ŽivotvČesku.cz.
Mezi dalšími veřejně známými osobnostmi, které buď projevily zájem kandidovat, nebo o kterých jako možných uchazečích mluví média, jsou třeba bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo exministr Michael Kocáb.
Podstatný bude u bývalého předsedy výboru NATO přístup pravicové části politického spektra. "Je důležité, jak se k němu postaví vládní koalice a ještě konkrétně koalice SPOLU, respektive jestli budou chtít nasadit svého kandidáta. Zatím totiž verbálně uvedli, že chtějí někoho jiného, konkrétně to řekl předseda KDU-ČSL Marián Jurečka. Sám generál Pavel navíc nedávno prohlásil, že nemusí kandidovat, pokud se objeví lepší kandidát. Těch otazníků je tak u něj poměrně dost," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.
Za tím, že dosud téměř nikdo svou kandidaturu neoznámil oficiálně, podle něj stojí taktizování. "Reálně to oznámí ve chvíli, kdy budou mít silné přesvědčení, že mají šanci vyhrát," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.