Politolog ukázal na člověka, který může za pád ČSSD mimo Sněmovnu. Pokud se nedokáží zviditelnit, zůstanou tam, kde jsou, zdůraznil
Podle květnového modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by volby vyhrálo ANO s 29,5 procenta hlasů před koalicí Spolu, tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, a koalicí Pirátů a STAN. Následovala by SPD s 11,5 procenta hlasů a ČSSD s pěti procenty. Proč je na tom tradiční sociální demokracie tak, jak je, popsal pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Honosí se titulem nejstarší české politické strany, poslední roky ale zažívá strmý pád. Ve volbách v roce 2021 obdržela ČSSD jen 4,65 % hlasů, opustila Poslaneckou sněmovnu a tehdejší předseda Jan Hamáček (43) se vzdal předsednické funkce.
Současných pět procent je přitom podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi zatíženo statistickou chybou pohybují se kolem 1,5 procentního bodu. "Není proto možné jednoznačně říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostala," uvedli autoři průzkumu.
Příčina jednoho z nejhorších období v dějinách strany je přitom podle politologa Josefa Mlejnka velmi prostá. "A hlavně stejná už celé roky, Andrej Babiš jim prostě převzal voliče," uvedl odborník z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
V roce 1996 získala ČSSD pod vedením Miloše Zemana (77) 26,44 %, což ji řadilo na druhé místo za vítěznou ODS. Oranžové tsunami o deset let později předvedla strana za předsedování Jiřího Paroubka (69) a zaznamenala svůj historicky nejlepší výsledek – zisk 32,32 % hlasů. Přesto opět skončila na druhém místě za ODS.
Na konci října 2013 pak sice ČSSD zvítězila se ziskem 20,45 % hlasů, oproti roku 2010 si ale pohoršila o cca 140 tisíc voličů v absolutním počtu. Na scéně se také objevil Andrej Babiš (67) a hnutí ANO, které se ve stejných volbách umístilo na druhém místě se ziskem 18,65 % hlasů a 47 mandátů. O čtyři roky později vyhrálo díky 29,64 % hlasů a vládu sestavilo právě se sociálními demokraty, kteří měli pět ministrů.
"Zprvu se tak dostali do pozice menší strany, pak byli ten přívěšek v Babišově vládě a následně spadli pod pět procent," shrnul pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.
V červnu 2017, čtyři měsíce před sněmovními volbami, rezignoval na stranické předsednictví Bohuslav Sobotka (50) a stranu až do řádného sjezdu vedl statutární místopředseda Milan Chovanec (52). Volební výsledek byl 7,27 % hlasů a jen patnáct křesel v dolní komoře Parlamentu ČR.
Zmiňované volby v roce 2021 pak znamenaly úplný konec ČSSD ve Sněmovně. "Pokud se nedokáží zviditelnit a nějak se představit voličům jako alternativa, tak zůstávají tam, kde zůstávají," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.