Reklama:

Poradce prezidenta Kolář: Putin to bude před Trumpem hrát tak, aby případně vinu nesl Zelenskyj

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 16. 3. 2025

Americký prezident Donald Trump v návaznosti na čtvrteční jednání mezi Washingtonem a Moskvou v pátek uvedl, že existuje velmi dobrá šance, že válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončí. Čtvrteční rozhovory na sociální síti Truth Social označil za produktivní. Ruský prezident Vladimir Putin krátce nato podle tiskových agentur řekl, že situace se dává po rozhovorech do pohybu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého diplomata a poradce prezidenta republiky pro mezinárodní vztahy Petra Koláře, který situaci okomentoval. Z jeho slov vyplynulo, že Putin to bude »hrát« tak, »aby to bylo vnímáno jako neochota Ukrajinců ke kompromisům a ústupkům«.

Reklama:

Ruský prezident ve čtvrtek pozdě večer jednal s americkým zvláštním zmocněncem Stevem Witkoffem o americkém návrhu na 30denní příměří na Ukrajině a vyslechl si informace o názorech amerických činitelů na Ukrajinu. Putin přes Witkoffa vyslal Trumpovi signály týkající se možného příměří ve válce na Ukrajině, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého existují důvody k mírnému optimismu.

Putin ve čtvrtek řekl, že Rusko s návrhy na zastavení bojů na Ukrajině souhlasí, ale »vychází z předpokladu, že příměří by mělo vést k trvalému míru a odstranit základní příčiny krize«. Trump později označil Putinovo vyjádření za slibné, ale neúplné.

Reklama:

Podle Petra Koláře jde o Putinovu hru, ve které nechce naštvat Trumpa. "Můj dojem je takový, že Putin nechce jednak ustoupit Ukrajincům, zároveň nechce naštvat Trumpa, takže teď lavíruje. Podle Jurije Ušakova (zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta, pozn. red.) Rusko nechce 30denní příměří, Putin následně uvedl, že příměří ano, ale že by mělo vést k trvalému míru. To je protichůdné vyjádření a podle mě si Putin tímto vytváří pouze prostor pro získání času," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, člen expertního týmu prezidenta republiky Petra Pavla.

"Jde mu o to, aby Trumpa nenaštval a zároveň aby nemusel přijmout podmínky příměří v podobě, jak je nastaveno. Nejspíše nás čeká tlak ze strany Spojených států i na Ukrajinu, aby byla připravena k větším kompromisům, protože Putin vzbudil naději, že příměří přijme, ale ne za daných podmínek a s tím, že je o tom potřeba jednat," doplnil.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak bude jeho pohledem dále Putin postupovat. "Putin nechce přijmout, jak je to nyní nastaveno ze strany Trumpa, ale zároveň ví, že doposud jemu Trump nakloněný se může rozzlobit. A to je to, co Putin nepotřebuje. Putin potřebuje vyjednat nejvýhodnější podmínky pro případné příměří, aby to znamenalo, že Ukrajina to nevyužije pro své dozbrojení. Je tam řečeno »ano«, »ale«. Putin to dle mého bude hrát tak, aby to bylo vnímáno jako neochota Ukrajinců ke kompromisům a ústupkům. Aby vinu nenesl Putin, ale Zelenskyj. Pokud se příměří podaří, tak bude otázkou, jak dlouho se to povede udržet, protože na tak dlouhé linii fronty může kde kdo přijít s provokací, ať už neúmyslnou, nebo řízenou," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat Petr Kolář, který mimo jiné v minulosti působil jako velvyslanec v USA i Rusko.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: