Poslanci bez roušek překvapili Vojtěcha, Prymulu i Bartoše

Ivan Bartoš a ministryně Alena Schillerová bez roušky
Ivan Bartoš a ministryně Alena Schillerová bez roušky
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2020

Úterní jednání poslanců ukázalo, že i mezi poslanci už roušky neplatí a mnohým nedávají smysl. Podobně jako tomu je vidět v ulicích. Ve Sněmovně někteří poslanci roušky – po pondělním rozvolnění opatření – měli a jiní ne.

Na jednu stranu jsme pracoviště, takže bychom roušky měli mít, když nemůžeme dodržet dvoumetrový odstup. Na stranu druhou nejsme zaměstnanci, tak proto jsme se dohodli, že roušky budou dobrovolné,“ prohlásil pro Právo šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO), roušku sám neměl, prý kvůli dobré vzdálenosti od kolegů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl zaskočen jednáním některých poslanců. A ubezpečoval, že poslanci stále mají povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech.

Zaskočený Vojtěch

Není to dobře,“ citovalo Vojtěcha Právo. „Sněmovna sice je pracovištěm, ale poslanci tu sedí těsně vedle sebe a nemohou dodržovat dvoumetrový odstup, proto nemít roušku není správné,“ vysvětlil a pokračoval: „Stačí, aby někdo, kdo je nakažený a neví o tom, do mikrofonu prskl, tak to tu máme všichni,“ upřesnil ministr, který v sále roušku neodložil.

Poslancům povinnost mít zakrytá ústa a nos připomínat nechtěl. „Je to zbytečné, když pan Benda prohlásil, že oni jsou poslanci a mohou si dělat, co chtějí,“ dodal ministr v narážce na prohlášení Marka Bendy, že zákonodárný sbor je nadřízený vlády, a tak mu vláda nebude nařizovat, jaká pravidla ve Sněmovně platí.

Poslanců bylo v jeden moment 194 ze dvou set. Mnozí z nich poukazovali na to, že vydržet sedět celý den v roušce je opravdu obtížné.

Redakce Život v Česku oslovila epidemiloga Romana Prymulu, který s podobným jednáním počítal. "Roušky se přestaly nosit. Včera jsem byl na konferenci na Karlovce, tam už to neměl vůbec nikdo, ale pak byla tiskovka, a to jsem řekl vážení, abych porušoval nařízení vlády, na kterém jsem se podílel, tak to nejde," řekl pro ŽvČ Prymula, který byl z chování zákonodárců překvapen.

U Pirátů roušky platily

Bylo by divné, kdyby pro poslance platila jiná pravidla než pro ostatní občany. Seděli jsme vedle sebe, nemůžeme být vzdáleni na dva metry, tak nejsme schopni dodržet vládní opatření,“ upřesnil pro ŽvČ Ivan Bartoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.