Poslední plán na probuzení z umělého spánku. Naděje pro Josefa Laufera v podobě manželky. Promluvil odborník

Umělec Josef Laufer
Umělec Josef Laufer
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]tvcesku.cz
Publikováno: 28. 8. 2021

Je to rok a půl od doby, kdy se Josefu Lauferovi (82) při operaci zastavilo srdce a musel být uveden do umělého spánku. Z toho se dodnes zcela neprobudil. Teď podle jeho dcery Ester (50) existuje plán na to, jak jej probudit, a to díky přítomnosti jeho ženy Ireny Greifové (82). V případě, že by se to skutečně povedlo a došlo k přirozenému probuzení, by podle psychiatra Jana Cimického (73) nemělo dojít k poškození mozku. Zcela vyloučit se to ale nedá. "Je to zcela individuální," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Dcera Ester (50) věří, že její milovaný tatínek se z umělého spánku probudí. Společně s lékaři zkouší vše. Zatím ale bez úspěchu. "Čtu mu nebo pouštím vzkazy od jeho kamarádů a kolegů. Vyřizuji všechna povzbuzující slova od fanoušků. Cítím, že táta všechno vnímá, bohužel ale stále nereaguje," uvedla dcera Ester pro deník Blesk s tím, že se rozhodla pro pokus, který by mohl zabrat.

Doposud za umělcem nebyla v nemocnici jeho manželka, kostýmní výtvarnice Irena Greifová, která na tom není zdravotně zcela dobře. "Mámu nahrávám a pouštím tátovi její hlas, ale teď jsem se rozhodla, dokud covid nezačne zase řádit, že ji k němu asi vezmu. Táta stále bojuje a má chuť žít, a tak bojují i lékaři a já. Dokud to nevzdá on, má smysl se snažit o zlepšení a věřit, že bude líp," dodala pro deník dcera Ester.

Na červeném koberci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vyvolala minulý pátek Jitka Čvančarová (43) poprask objemnou modrou róbou. Od té doby však volí na jednotlivé akce o hodně střídmější modely, kterými na sebe sice výraznou pozornost nepoutá, ale vypadá v nich perfektně. Světlé šaty, které si vzala u příležitosti talkshow v karlovarském stánku, zhodnotil stylista slavných na jedničku s hvězdičkou. "Je to velmi příjemný vzhled. Volné světlé šaty jí sluší," řekl pro ŽivotvČesku.cz Kája Pavlíček.

V současnosti je Josef Laufer v takzvaném vegetativním stavu. Má otevřené oči, jeho vědomí je jen částečné. Pokud by se pokus dcery povedl a umělec se probudil, nemělo by to mít následky. "Odráží se to zejména od vlastní konstelace mozku, jeho kapacity. Stává se, že po probuzení dojde ke zmatenosti, protože když člověk dlouho nevnímal, mnoho věcí se změnilo," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický s tím, že psychika by stavem, kdy je člověk v bezvědomí, neměla být významně ovlivněna.

Vyučený lakýrník, vekslák, podvodník a nakonec král českého podsvětí, jehož pozemské putování ukončila 25. ledna 2006 kulka najatého střelce. Mrázkovi v té době bylo 47 let a byl na vrcholu sil. Na náhrobku z leštěné indické žuly v Českém Brodě dnes leží uschlá růže. "Mrázek byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. Narozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten svůj archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina těch lidí je mrtvá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz investigativní reportér Josef Klíma (70).

V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezi...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu