Postcovidový syndrom způsobil hospitalizaci Hany Zagorové. Odborník popsal symptomy, které jsou varováním

Zpěvačka Hana Zagorová skončila kvůli postcovidu v nemocnici
Zpěvačka Hana Zagorová skončila kvůli postcovidu v nemocnici
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Jedním z nepříjemných následků prodělání onemocnění covid-19 je tzv. postcovidový syndrom, který trápí řadu vyléčených pacientů v Česku. Výjimkou nejsou ani známé tváře. Zpěvačka Hana Zagorová (75) skončila v péči lékařů a její stav zůstává vážný. Uznávaný imunolog Václav Hořejší (71) popsal základní příznaky, které by měly být varováním. "Hodně se uvádí kardiovaskulární a plicní problémy, ale také symptomy neurologického charakteru. Lidé často pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít tzv. »zamlženou« mysl. Špatně se soustředí, hůře jim to myslí a celkově jsou v nepříjemném duševním stavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Problémy spojené právě s postcovidovým syndromem postihly také legendu české populární scény Hanu Zagorovou, která musela být hospitalizována v nemocnici poté, co se jí v jejím bytě v pražském Podolí přitížilo. Manžel a operní pěvec Štefan Margita (65) zrušil plánovaný koncert v Košicích a vrátil se do Prahy, aby mohl být se svou milovanou ženou.

Podobně sužují obtíže spojené s proděláním koronaviru řadu dalších lidí, kteří jsou nuceni se potýkat s vážnější nebo méně závažnou formou dozvuků onemocnění způsobeném virem SARS-CoV-2.

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové prováděli test pacientů, kdy například výpočetní tomografie odhalila fakt, že 47 procent testovaných bojuje s komplikacemi pravděpodobně v důsledku covidu-19, u 11 procent se pak ukázalo, že mají tzv. respirační slabost, jak uvedl server iDNES.cz. V takovém případě lidé pociťují například zrychlené a ztížené dýchání, což může vést až k potenciálně život ohrožujícímu stavu.

"Příznaků postcovidového syndromu je hrozně moc. Často se uvádí neurologické, kardiovaskulární a plicní problémy – lidé pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít tzv. »zamlženou« mysl. Špatně se soustředí, hůře jim to myslí a celkově jsou v nepříjemném duševním stavu. Většina z nich se z toho postupně dostane, ale je to rozhodně otravné a často to trvá i dlouhou dobu. Samozřejmě to může postihnout i mladé lidi, kteří třeba onemocnění covid-19 prodělali s lehkým průběhem. Rozhodně to považuji za problém, ale ne zas tak zásadní pro zdravotnický systém," vysvětlil profesor imunologie z Akademie věd ČR Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) jsou některé symptomy hůře zdokumentovatelné. "Ať už se jedná o nejrůznější bolesti hlavy, poruchy paměti nebo poruchy spánku. Mohou nastat také orgánová postižení například srdce. Je toho hodně," dodal renomovaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.