Postcovidový syndrom způsobil hospitalizaci Hany Zagorové. Odborník popsal symptomy, které jsou varováním

Nextfoto
Zpěvačka Hana Zagorová skončila kvůli postcovidu v nemocnici
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 9. 2021

Jedním z nepříjemných následků prodělání onemocnění covid-19 je tzv. postcovidový syndrom, který trápí řadu vyléčených pacientů v Česku. Výjimkou nejsou ani známé tváře. Zpěvačka Hana Zagorová (75) skončila v péči lékařů a její stav zůstává vážný. Uznávaný imunolog Václav Hořejší (71) popsal základní příznaky, které by měly být varováním. "Hodně se uvádí kardiovaskulární a plicní problémy, ale také symptomy neurologického charakteru. Lidé často pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít tzv. »zamlženou« mysl. Špatně se soustředí, hůře jim to myslí a celkově jsou v nepříjemném duševním stavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Problémy spojené právě s postcovidovým syndromem postihly také legendu české populární scény Hanu Zagorovou, která musela být hospitalizována v nemocnici poté, co se jí v jejím bytě v pražském Podolí přitížilo. Manžel a operní pěvec Štefan Margita (65) zrušil plánovaný koncert v Košicích a vrátil se do Prahy, aby mohl být se svou milovanou ženou.

Podobně sužují obtíže spojené s proděláním koronaviru řadu dalších lidí, kteří jsou nuceni se potýkat s vážnější nebo méně závažnou formou dozvuků onemocnění způsobeném virem SARS-CoV-2.

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové prováděli test pacientů, kdy například výpočetní tomografie odhalila fakt, že 47 procent testovaných bojuje s komplikacemi pravděpodobně v důsledku covidu-19, u 11 procent se pak ukázalo, že mají tzv. respirační slabost, jak uvedl server iDNES.cz. V takovém případě lidé pociťují například zrychlené a ztížené dýchání, což může vést až k potenciálně život ohrožujícímu stavu.

"Příznaků postcovidového syndromu je hrozně moc. Často se uvádí neurologické, kardiovaskulární a plicní problémy – lidé pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít tzv. »zamlženou« mysl. Špatně se soustředí, hůře jim to myslí a celkově jsou v nepříjemném duševním stavu. Většina z nich se z toho postupně dostane, ale je to rozhodně otravné a často to trvá i dlouhou dobu. Samozřejmě to může postihnout i mladé lidi, kteří třeba onemocnění covid-19 prodělali s lehkým průběhem. Rozhodně to považuji za problém, ale ne zas tak zásadní pro zdravotnický systém," vysvětlil profesor imunologie z Akademie věd ČR Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Počet pacientů s koronavirem v Česku se i nadále pohybuje v řádu stovek, laboratoře jich během svátečního dne 28. září potvrdily 470. Přesto, že loňský podzim proběhl dramaticky s další covidovou vlnou, aktuálně to vypadá, že je epidemická situace pod kontrolou. Ale obavy z dalšího lockdownu přetrvávají. "Především rizikoví neočkovaní, kteří v minulosti covid-19 neprodělali a nemají tak proti novému koronaviru imunitu, se budou dostávat do nemocnic. Drtivá většina dospělé populace však imunitu má. Osobně věřím, ze lockdown nutný nebude," vyjádřil se epidemiolog Rastislav Maďar (48) pro ŽivotvČesku.cz.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) jsou některé symptomy hůře zdokumentovatelné. "Ať už se jedná o nejrůznější bolesti hlavy, poruchy paměti nebo poruchy spánku. Mohou nastat také orgánová postižení například srdce. Je toho hodně," dodal renomovaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Hygienici v Praze nezaznamenali v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny častější výskyt infek...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu