Postrach tlouštíků Kateřina Cajthamlová poradila zásadu č. 1, jak chytře si o Vánocích dát nášup jídla a nepřibrat

Lékařka Kateřina Cajthamlová
Lékařka Kateřina Cajthamlová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2021

Vánoce jsou svátky, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace jídla. Zároveň i obdobím, v němž poměrně hodně lidí řeší, jak si dopřát a nepřibrat na váze. Většina ale sváteční pohodu zakončí s konstatováním, že se nevejde do kalhot. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila známou expertku na životosprávu Kateřinu Cajthamlovou (59), jak najít ohledně obžerství v závěru roku zlatou střední cestu. "Ve skutečnosti není důvod k obavám," řekla pro ŽivotvČesku.cz lékařka s tím, že průměrný jedlík si s trochou hodování dokáže poradit.

Když se vysloví jméno Kateřiny Cajthamlové, těm s nadváhou se zježí chlupy na těle. Postrach všech tlouštíků televizní diváci znají převážně z pořadu Jste to, co jíte či DoktorKA. Internistka a psychoterapeutka je navíc spoluautorkou hned dvou knih o hubnutí a zdravém životním stylu. Pro ŽivotvČesku.cz věhlasná likvidátorka tuků prozradila, jak se co nejlépe vypořádat s vánočními hody, aniž by člověk na displeji po stoupnutí na váhu viděl hodnoty připomínající spíše vlastní výšku.

"Nejlepší by bylo, kdyby lidé ke svátkům přistupovali tradičně. Původně se jednak až do 24. držel půst, takže pokud budou lidé před svátky jíst střídmě, budou pracovat na přípravě bytu a nebudou nijak blbnout, nemělo by je těch pár svátečních dní nijak rozhodit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz lékařka s tím, že nejvíce ohroženi opulentním přejídáním jsou lidé, kteří mají z jídla výčitky svědomí a mají jinak tendenci si ho zakazovat.

"Pokud máte k jídlu kladný vztah a nevyčítáte si, že si jej dopřáváte, pak se i o svátcích zvládnete vyhnout kompulzivním nájezdům na ledničku," zdůraznila odpůrkyně nestřídmosti pro ŽivotvČesku.cz a podotkla, že již jen pocit, že o svátcích si člověk takzvaně zahřeší, napovídá, že nemá k jídlu kladný vztah. "Já obecně nemám ráda, když někdo říká, že o svátcích zhřeší. Vždyť to zní hrozně, jako by se chystal provádět kdo ví, co."

Závěr roku je mimo jiné typický tím, že si lidé po vánoční náloži kalorií dávají různá předsevzetí spojená se zdravým životním stylem. Převážně jde ale spíše o vyslovené přání, než splněný závazek, což znají prakticky všichni, kdo si takový slib sobě někdy dal. Pravdou ale je, že výjimky se najdou. "Zásada číslo jedna je, žádná předsevzetí si nedávat. To, že si člověk říká, že by něco měl, je totiž něco úplně jiného, než to skutečně udělat. Lepší než předsevzetí je proto rozhodnutí," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová, jak je k tomu nutné mentálně přistupovat.

"Je důležité se při onom rozhodnutí držet při zemi a vybrat si takové úkoly, aby mě nezahltily a neotrávily hned v počátku. Člověk by ze změny k lepšímu měl hlavně mít radost a měl by se za ni umět také sám pochválit," dodala někdejší televizní vyznavačka zdravého životního stylu pro ŽivotvČesku.cz. Pravděpodobnost toho, že ve svém snažení lidé poté vytrvají, je podle jejích slov mnohonásobně vyšší.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.