Potraviny před rokem 1989. Žvýkačky Bajo, práškový Vitacit a čokoláda bez čokolády

Nakupování před rokem 1989
Nakupování před rokem 1989
Foto: profimedia.cz

Úroveň potravin a nápojů před rokem 1989 je značně diskutabilní. Výživoví poradci by zaplakali, kdyby detailně rozebírali složení předrevolučních lahůdek. Přesto se některé potraviny dokázaly zapsat nejen do chuťových pohárků, ale i do historie. A děti milovaly sladkosti. Byl v nich cukr a barvivo a to tak nějak tenkrát stačilo.

Kdo měl žvýkačky ve tvaru cigarety, tak byl opravdový machr, i když mu bylo třeba jen 6 let. První žvýkací gumu vyráběla v Československu firma Velim. Na konci 60. let se na trh dostala nizozemská firma Maple Leaf. O pozornost soupeřily žvýkačky s Donaldem a Pedro. První jmenovaná měla výhodu, protože uvnitř byl vložený papírek s příběhem. Děti zbožňovaly také Zajdu a Bajo. Chuťové orgie na jazyku uměl vykouzlit i Rekord s příchutí koly nebo chladivý Sevak se sněhulákem na obalu.

Je ti vedro? Kup si pedro :)

Zveřejnil(a) Vzpomínky na socialismus dne Pondělí 13. července 2020

Samostatnou kapitolou jsou československé čokolády. Některé se totiž vyráběly bez čokolády. Bizarní pochutinou bylo Mejdlíčko, které se vyrábělo z povařeného bramborového škrobu. Čokolády od Orionu a Zory už byly kvalitnější záležitostí. Nugátová pochoutka od Zory byla za 4 Kčs. Kofila od Orionu byla docela poctivou záležitostí. Margot za 4,40 Kčs si pohrával s kokosovou příchutí. Delikátní záležitostí, kterou lidé kupovali, když šli k někomu na návštěvu, byly rumové pralinky.

Kdo se chtěl ochladit, tak si koupil Polárkový dort nebo Eskymo. Mražený smetanový krém Polárka za 9,60 Kčs uměl na jazyku rozehrát ledovou harmonii. Mezi klasiku patřil také Ledňáček a Mrazík.

Oplatky a sušenky byly rozmanité a uměly překvapit. Malinové řezy, Sýrové oplatky, Vesna, Dukla, Koka, jemné kakaové pečivo Lucie, Kavenka, Dia či světácký název Orange sušenek... Na oplatkovém a sušenkovém poli bylo z čeho vybírat.

Mezi pořádné taháky předrevolučního Československa patřila plechová dóza s bonbony Letní směs či Zimní směs od společnosti Sfinx Holešov. Fialky, Kávové zrno, Malinky, Hašlerky, bonbony Slavia za tři koruny či Cocktail furé vyvolají jistě vzpomínky pamětníků. A pak je tu ještě kyselé Lipo či staré Besipky ve válečku.

Mlsalo se vždycky! :)

Zveřejnil(a) Vzpomínky na socialismus dne Sobota 28. září 2019

Mezi zlaté hřeby na pultech patřila Jesenka a Pikao. Nutné je také vzpomenout na Vitacit a Šuměnky, které se sice měly míchat s vodou, ale děti (i dospělí) si je přímo z pytlíčku rádi sypali přímo do pusy.

Vláda asi na půlku podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zredukovala v...

Napište nám do diskuze, které sladkosti vám na trhu dnes chybí. Budou to Metro řezy či Atlasky?

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.