Pozor na závadný doplněk stravy. V těle se mění na nebezpečný jed, varuje inspekce

Potravinový doplněk
Potravinový doplněk
Foto: archiv SZPI
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2021

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varovaní před doplňkem stravy s velmi vysokou dávkou látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. "SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, aby předmětný doplněk stravy nekonzumovali," uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve čtvrtek upozornila veřejnost a novináře, že na trhu se objevil nebezpečný výrobek. Doplněk stravy obsahuje vysokou dávkou látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy.

Jedná se o doplněk stravy Amygdalín B17 25g, výrobce a prodejce: Tachynon Technology pharm spol. sro. Inspektoři SZPI vzorek odebrali na eshopu tachyonsupplement.eu. Výrobek je dostupný i pro klienty z České republiky.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce důrazně varuje všechny spotřebitele, aby předmětný doplněk stravy nekupovali a nekonzumovali.

"Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 1760 miligramů (mg), což odpovídá množství až 104 mg kyanovodíku po metabolizaci. Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 – 3,5 mg na 1 kg tělesné váhy, tj. u 70 kg vážícího člověka v intervalu 35 – 245 mg," uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

SZPI také odeslala notifikaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu potraviny. Výrobce má podle SZPI sídlo na Slovensku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.