Právnička Zuzana Candigliota odpověděla, jaká je možnost získat výjimku z povinné vakcinace

Očkování, covid - Ilustrační snímek
Očkování, covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2022

Již v březnu má vejít v platnost nová vyhláška, přikazující povinnou vakcinaci proti nemoci covid-19 osobám starším 60 let a také těm, kteří vykonávají určité profese jako například policisté, lékaři či vojáci. Zavedení takového právního předpisu má své zastánce, ale také odpůrce, kteří ho považují za diskriminační. Mezi kritiky tak patří například právnička Zuzana Candigliota, spolupracující s Ligou lidských práv. "Celá ta vyhláška je v zásadě paskvil a osobně se domnívám, že by měla být ihned zrušena," sdělila pro ŽivotvČesku.cz.

Novou vyhlášku ohledně povinného očkování připravil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Jeho nástupce Vlastimil Válek (61) ji sice chce přepracovat, pro některé profese ale povinnost patrně zůstane. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila právničku Zuzanu Candigliotu, aby popsala, jaké úskalí má tento krok z právního pohledu.

"Problém je zejména v tom, že není úplně jasné, co ta vyhláška vlastně vyžaduje. Ona sice nařizuje povinné očkování od 1. března, ale není nikde jasně stanoveno, zda úderem tohoto data všichni, kterých se to týká, musí mít za sebou kompletní vakcinaci, nebo jsou zkrátka jen povinni se po tomto dni k očkování dostavit,” vysvětlila právnička pro ŽivotvČesku.cz, co je největší problém vyhlášky z pera exministra zdravotnictví.

Petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19 podepsalo dosud téměř 14.000 lidí, z toho zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků. V tiskové zprávě to na začátku týdne oznámili zástupci Iniciativy 21.

Za problematické pak právní expertka považuje také to, že vzhledem ke zmíněným nejasnostem někteří zaměstnavatelé z obavy, aby se nedostali do křížku se zákonem, začínají na své zaměstnance tlačit a vyžadovat po nich vakcinaci již nyní, přestože na to právně nemají žádný nárok. "Ti lidé se vlastně nyní bojí o své zaměstnání a nevědí, co bude. Zvlášť náročné je to pro ty, kdo se nechtějí očkovat z obav o své zdraví, které jsou často zcela na místě," zdůraznila Zuzana Candigliota pro ŽivotvČesku.cz.

Vyhláška pamatuje na výjimky. Mělo by tak být například možné místo potvrzení očkování doložit protilátky po prodělání nemoci, případně dostat od lékaře výjimku ze zdravotních důvodů. Problém je však v tom, jakým způsobem toto právo uplatnit v praxi. "Již nyní neočkovaní nemohou na některá místa, například kulturní akce, přestože by byli ochotní se na vlastní náklady testovat a přestože mají ke svému rozhodnutí validní důvod. Neexistuje však žádná metodika, podle které by měli lékaři určovat, kdo má na výjimku nárok, a tak toto rozhodnutí závisí jen na libovůli konkrétního ošetřujícího lékaře," vysvětlila Zuzana Candigliota pro ŽivotvČesku.cz. Dodala také, že ze své praxe neví o příliš mnoha případech, kdy by pacienti s takovou žádostí uspěli.

Podle Zuzany Candiglioty však těm, kdo se očkovat z jakéhokoli důvodu nechtějí, zbývá ještě jedna varianta. Mohou například u svého zaměstnavatele uplatnit takzvanou výhradu svědomí, což je institut, umožňující některý z požadavků zaměstnavatele neuposlechnout třeba z náboženských důvodů. "V praxi by se však mohlo stát, že zaměstnavatel nebude takový požadavek respektovat. Pak má zaměstnanec dvě možnosti, buď trvat na svém a riskovat ztrátu zaměstnání, nebo se podvolit a poté vše řešit soudní cestou," dodala pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Candigliota.

Návrh k Ústavnímu soudu (ÚS) na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 podepsalo 14 senátorů. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání, uvedli předkladatelé návrhu. Vyhlášku s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (67), současný kabinet Petra Fialy (57) má šanci to změnit ještě před rozhodnutím Ústavního soudu, k čemuž ho signatáři návrhu vyzvali. 

Fialův kabinet plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v první polovině února v závislosti na vývoji epidemie. Senátoři ho k tomu vyzvali dopisem. 

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená, vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.