Právník Dostál odhalil, proč opravdu vystoupil na demonstraci proti vládě: Kdyby ji pořádal Fiala nebo Rakušan a pozvali mě, klidně jim tam půjdu také
Komentář: V polovině září se v Praze účastnily protestu proti české vládě, který v centru města uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost), jedním pohledem tisíce lidí, druhým desítky tisíc lidí. Po více než dvouhodinové demonstraci na Václavském náměstí většina lidí pokračovala pochodem na Letenskou pláň, kde po dalších projevech s kritikou vlády shromáždění skončilo. Jeho účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy (ODS). Na akci vystoupil i uznávaný právník Ondřej Dostál (nestraník, dříve Piráti), který následně na sociálních sítích četl pochvalná slova směrem k vlastní osobě, ale i slova od kritiků. Redakce ŽivotvČesku.cz ho oslovila, proč vystoupil na pódiu akce, kterou někteří lidé označili všelijak - klidně i za dny »Varšavské smlouvy«, třeba jako politička a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Premiér Petr Fiala v den demonstrace uvedl, že shromáždění zaznamenal jen okrajově. Byl na Dnech NATO, které se »kryly« s demonstrací, kde podle něj lidé vyjadřovali podporu členství Česka v Severoatlantické alianci i krokům jeho vlády. Je však nutné poznamenat, že část návštěvníků přijela z nedalekého Polska, akci navštívily také rodiny s dětmi, a to nikoliv kvůli »politikaření«, ale kvůli letecké show, případně těžké vojenské technice, která jim je běžně pro pohled »nedostupná«.
Druhý na demonstraci nejčastěji kritizovaný člen kabinetu byl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten napsal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování nenávisti a strachu.
Mimo jiné třeba šéfka »tříprocentní« strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na sociální síti X srovnala obě akce, a to poměrně děsivým způsobem. "Na dnech Varšavské smlouvy na Václavském náměstí bylo o cca 90 tisíc méně lidí než na Dnech NATO. Myslím, že to vypovídá o tom, na jaké straně česká společnost stojí. Ráda bych občanům poděkovala, protože drtivá většina ukazuje, že ví, kdo je agresor a čemu se musíme bránit," uvedla. Redakce se jejímu vyjádření nedávno věnovala obsáhleji.
Portál ŽivotvČesku.cz se dotázal Dostála, co vlastně bylo jeho motivací vystoupit na akci, která pro některé lidi byla trnem v oku, různě ji dehonestovali, a to i přes skutečnost, že mimo vnímání čistě politického záměru se na Václavák dostavili třeba lidé z různých částí ČR, kteří zkrátka chtěli svou účastí říct, že se jim v rodné zemi v současnosti žije ekonomicky těžce.
"V září jsem již potřetí vystoupil na demonstraci Česko proti vládě. A když se mě ptáte, proč to dělám, tedy jsem na pódiu a mluvím k lidem, tak moje skutečné ambice jsou odlišné, než si mohou někteří myslet," řekl v úvodu Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.
"Než se dostanu k odpovědi, tak je namístě poděkovat všem lidem, kteří přijeli z celé republiky, ale i ze Slovenska. Rozhodně vás nebyly jen »mediální tisíce«, ale o řád více. Další věc pak je, že akce byla ukázkově pokojná, nesrovnatelná s demonstracemi ve Francii, kde jsou rozbíjeny výlohy a zapalována auta, případně jiné protestní akce, u kterých musí zasahovat muži zákona," pokračoval vysokoškolský pedagog a expert v oblasti zdravotního práva.
Řečníci na demonstraci kritizovali řadu kroků vlády - třeba pomoc válkou zmítané Ukrajině, vztahy ČR a USA či NATO, opatření, která mají utlumovat používání fosilních paliv v automobilovém průmyslu, a někteří se vraceli s kritikou třeba i k opatřením proti šíření covidu-19, za kterými stála minulá vláda.
"Víte, základní politická práva jsou zakotvena v ústavě od toho, aby je občané používali. Nečiní-li tak, demokracie umírá. Právo shromažďovací a právo na svobodu projevu jsou stejně důležité jako právo volit a kandidovat. Z toho vyplývá, že když politici pravidelně burcují občany, ať jdou k volbám, že je to důležité, tak přeneseme-li to, stejně důležité je i »jít na Václavák« a říct svůj názor. Právě tihle politici by neměli po volbách zakrývat oči, dělat, že se jich to už netýká, ale naopak lidem naslouchat, co je trápí," zamyslel se dále pro ŽivotvČesku.cz odborník na zdravotní právo Dostál.
"Nesmíme si nechat od politiků namluvit, že máme přijít jednou za čtyři roky k volbám, ale jinak držet ústa a krok, jinak jsme antisystémoví. Právě naopak. Účast občana na demonstraci je projevem jeho sebevědomí a zájmu o věci veřejné. Existuje totiž jen určitá míra, do níž jsou lidé ochotni snášet drahotu, lži, ale třeba ztrátu nejen sociálních jistot. Vlády včetně naší s »agendami« posledních let (covid a mnohé další) přetrhly pomyslnou strunu a rozevřely ještě více společenské i ekonomické nůžky. Inflace znehodnotila úspory občanů, od nového roku konsolidační balíček přinese v některých případech nepříjemné daňové změny. Když to vezmeme jen takto v kostce, tak jako držitel úspor, živnostník a vlastník domu mám vcelku racionální důvod protestovat. A to zejména i z důvodu, že ČR se stále zadlužuje, slibovala se konsolidace veřejných financí, místo toho dochází k zakonzervování strukturálního schodku. V roce 2024 bude vláda hospodařit se schodkem 252 miliard, pro rok 2025 ministerstvo financí odhaduje rozpočtový deficit 235 miliard. Místo investování peněz do zdravotnictví, školství a podobně z půjček platí ČR miliardové úroky. Státní dluh překonal v prvním pololetí letošního roku historickou hranici tří bilionů, takže takhle si tu žijeme," popsal Dostál pro ŽivotvČesku.cz své důvody, které ho přiměly jít na pódium mluvit k veřejnosti.
"Také existuje jen určitá míra, do níž lze nadávat daňovým poplatníkům do dezolátů, švábů, přát jim jako antivaxerům smrt a podobně. Byli jsme tři roky tolerantní a nechávali na sobě dříví štípat. Ale tato míra byla alespoň pro mě osobně překročena. To, co opakovaně přivedlo tolik lidí na Václavák, je hospodářství a vnitřní politika, tedy kritika současné vlády. Ale ono to není o tom, jestli se Václavák naplní, či nikoliv, podstata je jiná - politici si zacpávají uši. Však sama vláda přiznává, že neumí mluvit s lidmi, strategická komunikace s občany je bída. A někteří z ministrů dokonce utíkají i před dotazy novinářů. To je přece ostuda - nikoliv velká, ale přímo obrovská," poukázal Dostál na nedávný úprk ministra Vlastimila Válka před dotazem novináře. Ostatně právní expert v oblasti zdravotnictví Dostál dlouhodobě poukazuje na to, že Válek není lidově řečeno »nejostřejší tužka v penále«. A i to je důvod, proč jeho pohledem zdravotní systém na řadě míst »tlačí bota«.
"Moje práce i celoživotní zájem je zdravotnické právo a zdravotnictví je nyní hodně v nepořádku. Úplatky za přednost, neschopnost zajistit základní léky, chybějící lékaři… Nejsou to jen dojmy, ale shrnutí toho, co mi lidé píší a říkají. Ne vše lze vyřešit žalobou k soudu, mnohé lze napravit jen »seshora«, z vládních pozic. Pokud ale toho není ministr schopen, případně je mu to jedno, je nutné to pojmenovat. A kdo jiný než právník s doktorátem z ústavního práva by měl na demonstraci přijít? Uplatňovat právo a šířit jeho znalost jsem slíbil »promotorovi na berlu«. Nabádal mne tehdy latinsky: "Znalost práva, kterou nyní vládnete, budete neúnavnou prací dále rozvíjet a její praktické využití a výhody budete uplatňovat tak, aby byla rovnost práva a spravedlnost úsudku, v nichž spočívá blaho státu, vždy zachovávána, nakolik jen to bude ve vašich silách." A já mu na to odpověděl: "Spondeo ac polliceor – slibuji a přísahám." Pokud by podobnou demonstraci pořádal Vít Rakušan nebo Petr Fiala a pozval mě, klidně mu tam vystoupím, stejně jako Jindřichu Rajchlovi ze strany PRO. A o zdravotnictví sdělím do písmene totéž. Neměním názory jen podle toho, co se zalíbí a znelíbí nějaké partaji. Piráti to už z časů lockdownů a povinného očkování vědí," odpověděl Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz a ohlédl se za dobou před volbami, kdy se »pyšnil pirátskou průkazkou«. Šéf strany Ivan Bartoš nejednou pěl ódy na svého kolegu, který ale nakonec dal Pirátům sbohem.
"Ačkoliv, i já jsem jen člověk a po osobní linii mě docela těší sledovat na sociálních sítích reakce lidí, kteří se považují za lepší společnost a povyšují se nad ostatní, ač k tomu objektivní důvod vskutku nemají. Oni ty demonstrace nesnášejí a opakovaná nemožnost mě umlčet je neskutečně irituje, a protože věcně proti tomu nedokáží nic najít, vede je to k psaní »hejtů« na sociálních sítích - čímž jsou, často poprvé a naposled v životě, k něčemu užiteční. Díky funkci »monetizace« mi totiž jejich příspěvky na bývalém Twitteru - dnes síti X - vydělají zhruba na jedno pivo, kterým jim za jejich úsilí u nás v Mirošově rád připiji na zdraví," dodal Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.