Před 25 lety vznikli Lunetici. Za celou dobu se vydělalo okolo dvaceti milionů, prozradil Aleš Lehký

Seskupení chlapecké kapely Lunetic, Václav Jelínek zcela vpravo.
Seskupení chlapecké kapely Lunetic, Václav Jelínek zcela vpravo.
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Jejich hit Máma se stal doslova nesmrtelným. Řeč je o chlapecké kapele, která vznikla před 25 lety a stál za tím jednoduchý nápad, který se přerodil ve fenomén 90. let. "Začali jsme ve dvou s Martinem Kociánem," ohlédl se pro ŽIvotvČesku.cz zpěvák a moderátor Aleš Lehký za rokem 1995.

Když členové vymýšleli název pro skupinu, napadlo je anglické lunatic (blázni, šílenci - pozn. red.). Aby jej trochu počeštili, změnili toto slovo na Lunetic.

Začínali jako taneční eurodance skupina na diskotékách a postupem času začali i zpívat. Zprvu zpívali i anglicky. Následně nazpívali několik hitů, které z nich udělali někdejší fenomén.

"Potkal jsem Martina Kociána na základní škole, myslím, že v deváté třídě, kdy lepil nějaké plakáty na nástěnku na nějakou diskotéku. A tehdy mi řekl, že dělá diskotéku a jestli to nechci dělat s ním. A pak jsme začali hrát na diskotékách a říkali jsme si, že vytvoříme skupinu. Nejprve taneční a pak že budeme zpívat a budeme slavní. No a následně jsme začali hledat další členy a našli jsme Davida s Vaškem a bylo hotovo. To byl první rok před pětadvaceti lety," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Lehký, jak jednoduše vnikla kapela, která v 90. letech dobývala první příčky hitparád v Česku.

Lunetici hrají dodnes, ovšem bez Martina Kociána, který způsobil řadu průšvihů. Že by ho Aleš, Vašek a David vzali znovu zpět? Ani náhodou. "Nejsme s ním v kontaktu vůbec a ani o to nemáme zájem. Myslím, že to tolikrát »pohnojil«, že na to už nemáme sílu," upřesnil Aleš pro ŽivotvČesku.cz.

Že o Lunetici v dobách minulých byl obrovský zájem, svědčí skutečnost, že za celou dobu dokázalo seskupení čtyř kluků vydělat miliony korun.

"Dohromady to byly miliony. Nejvíce se vydělalo asi v devadesátých letech. Takže třeba okolo dvaceti milionů to mohlo být. Ale něco si vzalo vydavatelství, něco manažer, něco málo nám zbylo, ale bylo nám osmnáct let, takže se to docela rozfofrovalo," dodal s úsměvem Aleš Lehký pro ŽivotvČesku.cz.

Největší kariérní zlom přišel v roce 1998, když si jich všiml producent Stano Šimor. Lunetic začali zpívat česky, napsali hit »Máma« a začali moderovat televizní hitparádu ESO.

Skupina se rozpadla v roce 2003. Důvodem rozpadu skupiny byly drogové problémy Martina Kociána. Po rozpadu se ještě snažil uchytit Václav Jelínek, když vydal rockově laděné album Pod vodou, ale neměl úspěch. Vlastní desku vydal také Martin Kocián, ale měl ještě menší ohlas než Jelínek.

Členové Luneticu se dali znovu dohromady v roce 2008. Vydali nové album se všemi svými největšími hity a DVD se všemi videoklipy. K této příležitosti uspořádali dva koncerty – v Praze a v Liberci. V roce 2011 vydala zatím poslední desku Na vlnách, která je autorskou tvorbou. Producentem je Václav Jelínek.

Dnes kapela vystupuje bez Martina Kociána, který nezvládl své drogové démony.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.