Předseda Senátu Vystrčil: Nevěřím, že roušky z Číny by byly kontaminované patogeny covidu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Ostře sledovaná cesta Miloše Vystrčila (60) na Taiwan rozdráždila nejen české komunisty, ale hlavně pobouřila vedení Číny. Asijská velmoc v reakci na Vystrčilovu cestu podnikla řadu odvetných kroků. Číňané například zrušili domluvený nákup klavírů. Dokonce se začala šířit spekulace, zda enormní nárůst pozitivních pacientů na covid-19 v Česku nějakým způsobem nemůže souviset s Čínou. Proto jsme se zeptali přímo Vystrčila, co si o takových hypotézách myslí.

Když Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu převzal medaili za parlamentní diplomacii a před tamějšími zákonodárci pronesl větu: „Jsem Tchajwanec," bylo jasné, že Čína bude zuřit. Došlo také k tomu, že za porušení principu jedné Číny si vyslechl na dálku z úst šéfa čínské diplomacie Wanga I, že »zaplatí vysokou cenu«.

Vztahy Číny s Českou republikou se od té doby staly vlažnými. První »pomstu« pocítil výrobce klavírů. Čínský odběratel vycouval z domluvené zakázky v hodnotě 5,3 milionu korun. Českého výrobce ale toto gesto nepoložilo, protože klavíry a piana odkoupila nadace miliardáře Karla Komárka.

Nedávno se mezi částí veřejnosti začala šířit spekulace, zda Čína nemá prsty v tom, že Česko prohrává boj s koronavirem a řadí se k nejhorším zemím, které zvládají epidemii - počty pozitivně testovaných jsou den co den rekordní. "Ty roušky, které sem poslali, jsou kontaminované a obsahují patogeny covidu," tak v hrubých obrazech zní jedna z několika konspiračních teorií, která rezonuje částí prostoru na sociálních sítích.

Co na to říká právě Vystrčil? "Já tuto konspirační teorii nezaznamenal, ale je to z mého pohledu zcela absurdní teorie. Ty roušky, které z Číny bereme, musí procházet kontrolou a testováním. Ty roušky musí mít certifikáty a já tuto teorii považuji za zcela nemožnou," uvedl Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz.

"Já i moje rodina jsme zdraví, žádné zdravotní problémy nemáme. A znovu opakuji, jsem přesvědčen, že vše, co Česká republika nakupuje, je odzkoušené a má certifikaci a splňuje to všechny parametry, jaké zdravotní pomůcky musí mít," dodal předseda Senátu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.