Přehled drahoty: Chudoba v ČR bude sílit, na podzim udeří v největší síle. Ekonom Lukáš Kovanda určil, kdy se cenové šílenství zastaví

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2022

Růst spotřebitelských cen v Česku zrychluje už rok a rozhodně jen tak nepoleví. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta z květnových 16 procent. V posledních třech měsících se drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993. Nejvýrazněji nadále zdražují potraviny a energie, vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonoma Lukáše Kovandy (41) bude ještě zrychlovat, během podzimu by se mohla dostat přes 20 procent. "Už nyní jsou domácnosti, pro které jsou standardní potraviny luxusním zbožím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Kvůli cenám energií očekávají analytici pokračování růstu inflace, vývoj podle některých z nich nahrává dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Ceny potravin v červnu v ČR meziročně vzrostly o 18 procent, uvedl ČSÚ. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,6 procenta. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedl Český statistický úřad ve své zprávě.

Zemní plyn zdražil proti květnu o 5,8 procenta, elektřina o 0,6 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 2,5 procenta a tuhá paliva o 3,1 procenta.

Cenový šok ale nekončí. "Meziroční inflace bude dále zrychlovat. Z tohoto pohledu nárůst cen bude ještě vyšší než v současnosti. Inflace zohledňuje kompletní spotřebitelský koš. To znamená, že sice mohou některé druhy zboží zlevnit, ale v obecné rovině zdraží všechno," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Mezi potravinami meziměsíčně vzrostly například ceny drůbežího masa, a to o 6,6 procenta. Za uzeniny lidé platili o 3,4 procenta více, za sýry a tvarohy o 3,9 procenta, za oleje a tuky o šest procent, za chleba o dvě procenta, za jogurty o 5,9 procenta a za brambory o 9,5 procenta. Naopak ovoce ve srovnání s květnem zlevnilo o 2,5 procenta a vepřové maso o 1,9 procenta.

"Už nyní jsou domácnosti, pro které jsou standardní potraviny luxusním zbožím. To znamená, že musí vyhledávat ve slevách, často nakupují, to se týká matek samoživitelek či seniorů, zboží - potraviny, které je po exspiraci či exspiruje, protože je levnější, tak lidé riskují své zdraví, vystavují se tomu, že mohou mít zdravotní problémy. Bohužel tlak cen je nutí k tomu, aby žili tímto způsobem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Z jednotlivých potravin se výrazně zvýšily například ceny mouky, a to o téměř 70 procent. Chleba zdražil o 28,6 procenta, drůbeží maso o třetinu, polotučné trvanlivé mléko o 42,3 procenta, máslo o 55,8 procenta, ostatní jedlé oleje o 58,7 procenta a cukr o 41,3 procenta. Ceny stravovacích služeb byly vyšší bezmála o čtvrtinu.

Z vybraných základních potravin byl podle statistiků ve 24. týdnu nejvýraznější procentuální nárůst ceny u hladké pšeničné mouky. Před rokem ji lidé koupili v průměru za 13,28 koruny, letos v polovině června za kilogram dali 23,08 Kč. Na začátku roku byla její průměrná cena o 7,5 koruny nižší. Analytici už dřív v této souvislosti uvedli, že celosvětové ceny pšenice vyhnala vzhůru válka na Ukrajině, která patří mezi její největší světové producenty. Spolu s tím zdražily i navázané produkty jako mouka či pečivo.

Například kilogram konzumního kmínového chleba meziročně zdražil z 25,59 koruny na průměrných 35,68 Kč. Průměrná cena bílého pšeničného pečiva za kilogram stoupla za rok o 16 korun na 62,10 Kč.

Z dalších potravin výrazně stouply ceny vajec, krystalového cukru, másla a sýru eidam. Deset vajec se prodávalo v obchodech v polovině června v průměru za 41,26 koruny, což je o 40,2 procenta více než před rokem. O téměř 33 procent na 20,24 koruny stoupla průměrná cena kilogramu cukru krystal a o 29,5 procenta na 245,63 koruny zdražil kilogram másla. Za kilogram eidamské cihly lidé meziročně zaplatili o téměř 29 procent více, tedy 207,85 koruny.

Za polotučné pasterované mléko si lidé meziročně připlatili o 18,5 procenta více, v letošním 24. týdnu litr podle statistiků přišel na průměrných 23,32 koruny. O zhruba pětinu zdražila vepřová pečeně, kilogram masa v červnu stál v průměru 162,49 koruny.

O méně než desetinu zdražily proti loňskému červnu bílý netučný jogurt, brambory a výčepní lahvové pivo světlé. Z vybraných položek zlevnila jen jablka z 37,06 koruny za kilogram na 35,36 Kč.

"Vypadá to, že se inflace dostane nad dvacet procent, ale následně by měla už zmírňovat, a to od konce letošního roku a dále v dalším roce," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.