Přehled epidemie: V neděli opět míň případů než před týdnem, klesá incidenční a reprodukční číslo

Covid – ilustrační foto
Covid – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Publikováno: 26. 7. 2021

Laboratoře v Česku odhalily v neděli v mezitýdenním srovnání opět méně nových případů koronaviru, potvrdily jich 75, o 41 méně než předchozí neděli. V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100.000 obyvatel necelých 13 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje osmý den. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,87, níže bylo naposledy ke konci června. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci, se drží osm dní v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní. Ministerstvo eviduje za poslední týden celkem 1345 pozitivních testů, předchozí týden to bylo téměř 1600. Nejvíce případů v minulém týdnu potvrdily laboratoře v úterý, a to 301. Pod dvě stovky se pak počty nově pozitivních dostaly ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Původně ministerstvo za sobotu uvádělo 69 potvrzených případů, dnes ale údaje za sobotu revidovalo na 130.

Laboratoře v neděli provedly téměř 62.000 testů, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních výsledků u preventivních testů klesl na 0,08 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, bylo pozitivních 0,72 procenta vzorků. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl nakažených klesl na 0,13 procenta.

Incidenční číslo kleslo k dnešku ve většině krajů, stouplo pouze v Libereckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Nejhorší situace je i nadále v Praze, kde je v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel 32 případů nákazy. V Plzeňském kraji je incidence 29, ve středních Čechách 17 a v Libereckém kraji 11. Ostatní kraje jsou pod deseti. Nejlépe je na tom Olomoucký a Královéhradecký kraj, kde připadá na 100.000 obyvatel zhruba pět nakažených za poslední týden.

V nemocnicích bylo v neděli s covidem 32 lidí, v těžkém stavu byli tři pacienti. Před týdnem bylo s nákazou hospitalizováno zhruba stejně nemocných s covidem, pacientů v těžkém stavu bylo sedm.

Zdravotníci v neděli naočkovali 26.705 lidí, zhruba o 6500 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace aplikovali bezmála deset milionů dávek, ukončené očkování má téměř 4,6 milionu lidí.

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc...

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1,672.547 lidí, 98 procent z nich se vyléčilo a 30.357 s onemocněním covid-19 zemřelo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu