Přehled počasí na celý týden: Teploty vystřelí až na 29 °C, pak Česko zasáhne studená fronta. Meteoroložka upřesnila, kdy se mírně ochladí

KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 5. 2022

Díky teplému jihozápadnímu proudění, které se do Česka bude dostávat v příštím týdnu, až do přechodu zvlněné studené fronty, která počasí u nás začne ovlivňovat ve čtvrtek, budou nejvyšší odpolední teploty vysoko. "Konkrétně od úterý budeme skloňovat letní teploty, kdy ve čtvrtek budou zřejmě kulminovat na jižní Moravě na 29 °C. Tedy v období »ledových mužů«, které v kalendáři lze najít od 12. do 14. května. Naposledy bylo takto teplo v roce 2012," upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová ohledně předpovědi počasí na další týden.

Označení ledových mužů lze najít v kronikách už v 19. století. "Naši předkové počasí důkladně pozorovali kvůli úrodě. A protože se v polovině května často výrazně ochlazovalo, označili ho jako takzvané »ledové muže«. Noční mrazy v polovině května jsou nebezpečné pro zemědělské plodiny. Ochlazení je dáno severním, severozápadním nebo severovýchodním prouděním, tedy severní nebo severovýchodní cyklonální situací nad Evropou. Období »ledových mužů« ukončuje jejich kuchařka jménem Žofie, kterou v kalendáři najdeme 15. května a projevuje se především dešti. V 21. století klesá pravděpodobnost výskytu »ledových mužů« během května na 30 procent," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Pondělí se pochlubí jasnem až polojasnem, v jižní polovině území ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 19 až 24 °C.

Úterý bude podobné jako předchozí den - tedy jasno až polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 21 až 25 °C.

Ve středu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

Čtvtrtek se bude pyšnit jasnem až polojasnem, během dne od západu přibývání oblačnosti a místy déšť a bouřky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 25 až 29 °C, během dne od západu ochlazování.

Blíží se datum, které mnohé zneklidňuje zejména z důvodu, že zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. Přesně 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. A britský ministr obrany Ben Wallace nedávno varoval, že dojde na vyhlášení války všem světovým nacistům a Rusko spustí všeobecnou mobilizaci. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a exšéfa vojenské rozvědky Andora Šándora (64), co se podle něj bude ve zmíněný den v Rusku dít. "Zazní silná propagandistická rétorika," uvedl v souvislosti s tradiční vojenskou přehlídkou v Moskvě.

Pátek odstartuje oblačnem, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 18 až 22 °C, na východě kolem 24 °C.

"V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 18 až 22 °C. A v posledním dni týdne, kterým je neděle, se dá očekávat polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 18 až 22 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Práce meteorologa rozhodně není pro každého. Člověk vykonávající poměrně zodpovědnou profe...

Válka na Ukrajině trvá déle než dva měsíce a Evropská unie se konečně rozhoupala ke kroku, který citelně zabolí Vladimira Putina (69). V souvislosti s invazí ruských vojsk do sousední země se evropské společenství rozhodlo pro uvalení sankcí na někdejší ruskou gymnastku Alinu Kabajevovou (38), o níž média opakovaně uvedla, že je přítelkyní šéfa Kremlu. V současnosti stojí v čele velké mediální skupiny NMG, na kterou si EU chce posvítit. "Být partnerem či dítětem diktátora je velice riskantní záležitost," odpověděl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář ohledně dotazu, zda se blízcí nejmocnějšího muže Ruska stanou štvanou zvěří s koncem války, případně jeho smrtí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu