Přehled počasí na celý týden: Teploty vystřelí až na 29 °C, pak Česko zasáhne studená fronta. Meteoroložka upřesnila, kdy se mírně ochladí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Díky teplému jihozápadnímu proudění, které se do Česka bude dostávat v příštím týdnu, až do přechodu zvlněné studené fronty, která počasí u nás začne ovlivňovat ve čtvrtek, budou nejvyšší odpolední teploty vysoko. "Konkrétně od úterý budeme skloňovat letní teploty, kdy ve čtvrtek budou zřejmě kulminovat na jižní Moravě na 29 °C. Tedy v období »ledových mužů«, které v kalendáři lze najít od 12. do 14. května. Naposledy bylo takto teplo v roce 2012," upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová ohledně předpovědi počasí na další týden.

Označení ledových mužů lze najít v kronikách už v 19. století. "Naši předkové počasí důkladně pozorovali kvůli úrodě. A protože se v polovině května často výrazně ochlazovalo, označili ho jako takzvané »ledové muže«. Noční mrazy v polovině května jsou nebezpečné pro zemědělské plodiny. Ochlazení je dáno severním, severozápadním nebo severovýchodním prouděním, tedy severní nebo severovýchodní cyklonální situací nad Evropou. Období »ledových mužů« ukončuje jejich kuchařka jménem Žofie, kterou v kalendáři najdeme 15. května a projevuje se především dešti. V 21. století klesá pravděpodobnost výskytu »ledových mužů« během května na 30 procent," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Pondělí se pochlubí jasnem až polojasnem, v jižní polovině území ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 19 až 24 °C.

Úterý bude podobné jako předchozí den - tedy jasno až polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 21 až 25 °C.

Ve středu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

Čtvtrtek se bude pyšnit jasnem až polojasnem, během dne od západu přibývání oblačnosti a místy déšť a bouřky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 25 až 29 °C, během dne od západu ochlazování.

Pátek odstartuje oblačnem, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 18 až 22 °C, na východě kolem 24 °C.

"V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 18 až 22 °C. A v posledním dni týdne, kterým je neděle, se dá očekávat polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 18 až 22 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.