Případ skutečného lidského upíra: Sériový vrah Richard Chase popíjel krev obětí. Policii přiznal své rituály

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

Na téma upírů vzniklo nespočet kultovních filmů nebo úspěšných knih a tajemné bytosti s pověstí těch, kteří se živí lidskou krví, se staly fantasy fenoménem. Jenže skutečnost, že někdo takový může vážně existovat, je poměrně hodně děsivá. Případ lidského upíra řešila policie na konci 70. let, kdy v kalifornském Sacramentu řádil sériový vrah Richard Chase, který vyvolával paniku a obrovský strach.

Richard Chase už v dětství vykazoval rysy duševních chorob a kvůli nezájmu svého otce se jeho problémy nadále prohlubovaly. Byl také fyzicky týrán, což se podepisovalo na zhoršování jeho stavu. Rád si hrál s ohněm, dokonce založil několik požárů, ale horší byla skutečnost, že se vyžíval v ubližování a mučení zvířat. Zároveň se pomočoval a právě tyto tři faktory představují tzv. Macdonaldovu triádu sestavenou podle forenzního psychiatra Johna Marshalla Macdonalda (říká se jí mimo jiné i sociopatická). Jedná se o soubor tří typických znaků, které se objevují u jedinců, kteří mohou projevovat v budoucnu nekontrolované násilnické tendence. Často bývají také aktéry závažných trestných činů. Když mladého Chase vyhodil otec z domu, začal se utápět v alkoholu a propadl závislosti na drogách, jak uvedl web allthatsinteresting.com. Psychotropní látky výrazně působily na jeho duševní rozpoložení a zhoršovaly jeho nemoc.

Teprve jako pětadvacetiletému mu diagnostikovali paranoidní schizofrenii a v roce 1975 byl kvůli tomu, že si injekčně podal do žíly králičí krev, převezen do psychiatrické léčebny. Pracovníci ústavu viděli na vlastní oči, jak zabil několik ptáků a pokusil se vypít jejich krev ve snaze potlačit jejich tělní tekutinou jedovaté účinky léků. O rok později ho propustili a zůstal v péči matky. Našla mu bydlení a spolubydlící, ale ti se postupně odstěhovali a Chase nakonec zůstal sám. Jeho skutečné vražedné řádění začalo 29. prosince 1977 s jeho první obětí, kterou byl 51letý otec dvou dětí a inženýr Ambrose Griffin.

Chase se začal vkrádat do domů svých obětí a později přiznal detektivům to, že pokud byly dveře odemčené, bral to jako znamení pozvání vstoupit dovnitř. Pokud byly naopak zamčené, vnímal to »upířím« pohledem jako že není vítán, píše web medium.com. Celkem má na svědomí šest obětí, které krutě mučil, vyžíval se v jejich utrpení a především pil jejich krev. Získal si tak přezdívku »Upír Sacramenta«.

Jednu z obětí, Teresu Wallinovou, která byla v té době ve třetím měsíci těhotenství, zastřelil, měl s ní pohlavní styk, bodal ji a z jejího těla vyjmul několik orgánů. Popíjel její krev a při odchodu z domu jí zaplnil hrdlo výkaly.

V roce 1979 stanul před soudem a čelil obvinění ze šesti vražd. Obhájce bojoval ze všech sil o to, aby Chaseovi nebyl udělen trest smrti, ale doživotí ve vězení. 8. května ho porota shledala vinným a odsoudila ho k smrti v plynové komoře, jak informoval podcast Lidské zrůdy: Upír ze Sacramenta. Spoluvězni se psychicky nemocného brutálního vraha báli, přesto, že sami měli na svědomí těžké zločiny. 26. prosince 1980 byl Chase nalezen ve své cele mrtvý a ukázalo se, že si delší dobu shromažďoval předepsaná antidepresiva a požití velkého množství léků najednou se prokázalo jako příčina jeho smrti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.