Přírodní koupaliště mohou být příčinou zdravotních rizik. Nejčastější je dermatitida způsobená parazitem, říká hygienik

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2021

Po výrazném ochlazení v minulém týdnu přijdou v tom novém naopak až tropické teploty. Počasí bude lákat ke koupání, ale kvalita vody je po celé republice rozdílná. V některých místech představuje dokonce potenciální zdravotní riziko. "Jako nejčastěji hlášené případy máme cerkáriovou dermatitidu. Pokud parazit, který ji způsobuje, narazí na člověka, zavrtá se mu do kůže – v místě průniku se vytvoří svědivý pupínek. Přirovnal bych to ke štípnutí od komára, jenom to svědí opravdu dlouho a je to velmi nepříjemné," uvedl hygienik Petr Pumann ze SZÚ pro ŽivotvČesku.cz.

Léto ještě zdaleka nekončí a v následujících dnech dojde i na tropických 30 stupňů Celsia. Lidé se budou chtít zchladit u vody a jedním z cílů mohou být přírodní koupaliště. Hygiena pravidelně sleduje kvalitu koupacích vod, která je často hodně rozdílná a v některých případech může být příčinou zdravotních potíží.

"Onemocnění, která mohou být z koupací vody, jsou v řadě případů mírná. Jako nejčastěji hlášené případy máme cerkáriovou dermatitidu. Jedná se o onemocnění, které koluje mezi vodním ptákem a vodním šnekem. Parazit vyleze z plže v larválním stádiu a ve vodě hledá ptáka. Pokud narazí na člověka, zavrtá se mu do kůže – v místě průniku tohoto drobného parazita se vytvoří svědivý pupínek. Přirovnal bych to ke štípnutí od komára, jenom to svědí opravdu dlouho. Řádově několik dní nebo i týden. Vyrážka se projeví během několika hodin poté, co lidé vylezou z vody. Kvůli dlouhé době svědění to často nahlásí. U cerkáriové dermatitidy není člověk cílový organismus a postižený není infekční," vysvětlil Petr Pumann pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jsou další infekční onemocnění, do kterých se řadí třeba střevní problémy.

"Do této kategorie patří i žaludeční nebo horečnatá onemocnění. Mohou tam být další zdravotní problémy spojené s očima, ušima i s kůží – jsou způsobené nějakou pro člověka patogenní bakterií nebo virem. A pak máme sinice a další organismy, které mohou mít dva typy projevů. Sinice produkují většinou toxiny – ne vždy a v různé míře. Ty do sebe musíte nějak dostat, nemají působnost přes kůži. Při plavání se stačí trochu nalokat. Pokud jich je hodně, tak voda vypadá opravdu ošklivě. Takové otravy jsou reportovány málo, ale pokud by se někdo hodně napil a voda byla zrovna toxická, může to mít i fatální následky," popsal hygienik ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední skupinou jsou sinice a řasy, které jsou také původcem obtíží. "Pak jsou mírnější reakce, často na sinice. Může jít o nejrůznější kožní vyrážky nebo třeba dýchací problémy. Citlivé jsou především děti a alergici, kteří si však dávají ze zkušenosti pozor. Stejně jako sinice mohou něco způsobit i řasy," dodal Petr Pumann pro ŽivotvČesku.cz.

Na jednoduchý test týkající se přítomnosti sinic ve vodě má tip konzultantka počasí Dagmar Honsová. "Stačí do PET láhve nabrat vodu, nechat asi půl hodiny odstát a jakmile se na vrchu vytvoří kroužek, který vypadá jako krupička, tak už do vody nechodit. Je to snadné, protože láhev s sebou má asi každý," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.