Pro které věkové skupiny je černý kašel riziko a jak ho identifikovat, vysvětlil Roman Prymula
Případů černého kašle v Česku přibývá. Nemocní jsou ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, poté mezi nejmenšími dětmi a dětmi od 10 do 14 let. Bývalý šéf resortu zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz určil, pro koho onemocnění představuje riziko. Zároveň promluvil o příznacích – čím je respirační onemocnění identifikovatelné.
Proti černému kašli se v ČR očkuje od roku 1958. Dospělí vakcínu z veřejného zdravotního pojištění hrazenou nemají, přestože to odborníci doporučují. Stojí mezi 500 a 1500 korunami dle očkovacího centra či ordinace lékaře, zdravotní pojišťovny jej pak zpětně proplácejí z fondů prevence.
Případů černého kašle, přestože je očkování proti němu povinné, je letos nejvíc od šedesátých let minulého století.
"Černý kašel je poměrně závažné respirační onemocnění s tím, že smrtelné komplikace jsou zpravidla v kategorii »kojenecké«, to znamená u nejmenších dětí. Pokud ale hovoříme i o populaci seniorů, tak i tady samozřejmě může být průběh závažný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s upřesněním, pro koho ze skupiny seniorů může být černý kašel rizikovým onemocněním.
"Pokud jde o seniory, tak černý kašel může způsobit závažné komplikace u lidí s chronickou komorbiditou – zejména plicní či kardiovaskulární. U střední generace zpravidla nehrozí nějaký závažný problém. Ovšem teď vidíme, že právě střední generace je nejvíce ohrožena co do frekvence vzniku onemocnění, byť nejsou tak závažná průběhem jako u kojenců, případně seniorů," popsal pro ŽivotvČesku.cz věhlasný odborník. Dále pak upřesnil, jak lze rozeznat černý kašel od jiných respiračních nemocí.
"Černý kašel se klinicky projevuje tak, že v prvním stadiu, kterému se říká katarální, což jsou vlastně záněty sliznic, ho nepoznáme. Zpravidla probíhá podobně jako jakákoliv běžná respirace. Pak následuje už období, kdy se objevuje záchvatovitý kašel, který je velmi specifický, protože je to kašel, kdy se intenzivně nadechujeme, abychom pak mohli zakašlat. Ten kašel je tak intenzivní, že jsou případy, kdy dokonce došlo ke zlomení žeber. Kašel bývá velmi dlouhodobý, když se člověk neléčí, tak může trvat i řadu týdnů. To znamená, že to je ve fázi už poměrně rozpoznatelné, protože pokud u respiračního onemocnění máme takto dlouhodobý kašel, tak je velmi pravděpodobné, že je to právě onemocnění pertuse (černý nebo také dávivý kašel, pozn. red.)," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.