Reklama:

Pro stát je inflace ohromné štěstí, pro důchodce tragédie. Roman Šmucler popsal, kdo ji může zastavit a jak rozděluje společnost

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2022

Šestnáctiprocentní inflace je strašákem hlavně pro nízkopříjmové skupiny, podle lékaře a pedagoga Romana Šmuclera (52) na ni přitom lze i vydělat. "Tím se ale začne rozdělovat společnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz. Řešení je podle něj na ministerstvu financí. Ministr Zbyněk Stanjura (58) uvedl, že inflace je realitou a pomoc je potřeba cílit adresně.

Reklama:

Brzdit nápady opozice na gigantické výdaje a pomáhat lidem postiženým růstem cen adresně a úsporně tak, jak to doporučila Národní rozpočtová rada. To je podle vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury na sociální síti Twiter způsob, jak chce vláda bojovat s inflací.

Reklama:

Podle lékaře, pedagoga a komentátora Romana Šmuclera je pro stát z hlediska inflace klíčové, aby byl pokud možno vyrovnaný státní rozpočet, což se neděje. "Jelikož je aktuálně plánováno další zadlužení o 1,2 bilionu, tak to není úplně vyrovnaný rozpočet. Zadlužování by mělo být v absolutních číslech o trochu pomalejší než za Babiše, v podstatě ale pokračujeme v tom velkém zadlužování. Dokud se to nezastaví a ČNB neudělá vysoké úroky, tak inflace bude," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Inflace zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.

"Takové ty podpory podle mě tu inflaci spíše ještě roztáčejí, a kdo si nemůže říct zaměstnavateli, tak bude chtít, aby stát něco zaplatil. Zvýšil mzdy státním zaměstnancům, snížil DPH a podobně. Podstatné je, aby stát snížil deficit státního rozpočtu, pak se ta inflace zastaví. Čili je to na ministerstvu financí. Něco málo může udělat centrální banka, ale jak velká inflace bude a jak dlouho to potrvá, o tom rozhoduje Zbyněk Stanjura," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr financí přitom na sociální síti Twitter uvedl, že vysoká inflace je realitou, s níž se bude muset vypořádat obměněná bankovní rada České národní banky.

Vysoká květnová inflace podle ekonomů povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb ČNB, a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Většinou ale ekonomové odhadují růst sazeb o jeden procentní bod i více. Ceny by přitom měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.

Roman Šmucler míní, že u inflace je těžké říct, jaký bude vývoj. "Někteří odborníci včetně nositelů Nobelovy ceny tvrdí, že už se to láme, jiní zase říkají, že ještě poroste. V Česku by to podle všech pravidel mělo jít ještě chvíli nahoru, důležitá je ale ta meziměsíční inflace, respektive jestli ta půjde nahoru. Rozhodující každopádně je, jestli stát rychle zakročí, a tedy bude konec inflace, nebo si všichni zvykneme, že se musejí zvyšovat platy o dvacet procent, a tak poběží roky a roky jako třeba v Jižní Americe. Vždycky, když byla vysoká inflace, včetně České republiky, tak se tvrdě zakročilo. Bylo by fajn, kdyby to stát udělal i teď," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a vybídl zároveň vládu.

V květnu se podle ČSÚ nadále zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Podle Romana Šmuclera je nicméně možné inflaci v některých případech zvládnout.

"Lidé, kteří si můžou říct o vyšší mzdu, protože vyrábějí něco, co ostatní potřebují, třeba potraviny, tak ty to příliš nezasáhne. Zadlužení lidé, kteří mají fixní úroky třeba na hypotéku, tak je to pro ně štěstí, pro český stát, který je strašně zadlužený, je to ohromné štěstí. Naopak pro lidi, kteří jsou či se chystají do důchodu, je to obrovská tragédie. Na inflaci (na rozdíl od krize) někdo strašně vydělá a někdo strašlivě prodělá, čímž se ta společnost začne rozdělovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: