To nejlepší si Rusové nechali vybít na jaře, jsou za bodem nenávratu, sdělil analytik Lukáš Visingr. Volodymyr Zelenskyj uvedl, jak si Ukrajinci vedou v bojích

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

Situace na Ukrajině je nepřehledná a z dostupných informací se reálný vývoj často nedá příliš posoudit. Ve svém posledním tradičním videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) informoval o pozitivním vývoji v Záporoží. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra Rusku docházejí vojáci. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že některé specializované jednotky už zřejmě vůbec nefungují.

Situace se v posledních dnech na frontě příliš nezměnila, shodují se západní média a potvrzuje to i Volodymyr Zelenskyj. "Dnes nedošlo k žádné výraznější změně. Severodoněck, Lysyčansk i další města na Donbasu, která okupanti považují za klíčové cíle, se drží," uvedl podle serveru The Guardian. "Částečně pozitivní je situace v Záporožské oblasti, kde se daří plány okupantů mařit. V Charkovské oblasti osvobozujeme naše území a ve směru na Mykolajiv držíme obranu," popsal.

Za pravdu mu dává i vojenský analytik Lukáš Visingr. "Řekl bych, že ruská armáda už je za bodem nenávratu, teď už to půjde jenom dolů. Budou schopni povolávat čím dál méně nových vojáků a také méně »kvalitních«. Na jaře si v podstatě nechali vybít ty nejlepší jednotky, takže klesající kvalita je logická a s těmi počty už je to taky špatné. Z posledních analýz, které jsem četl, vyplývá, že spousta ruských jednotek, které tam bojují, jsou poslepované ze všeho možného. Některé prapory utrpěly takové ztráty, že ze zbytku třeba tří nebo čtyř byl poskládán jeden nový," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.  

Bod nenávratu podle něj vychází z matematických modelů, které zjednodušeně podle celkové velikosti armády a míry ztrát určují okamžik, ze kterého už se nedá vrátit zpět, systém tedy směřuje ke kolapsu. Situaci přirovnal k wehrmachtu na jaře roku 1945, kdy lokální jednotky byly stále schopné bojovat, ale armáda jako instituce ztratila funkčnost provádět velké operace.

Ruskojazyčná mutace BBC rovněž uvedla, že podle ukrajinského generálního štábu se situace v Záporožské oblasti nezměnila, tudíž není jisté, co Volodymyr Zelenskyj svým prohlášením myslel. Rusové podle BBC obsadili velkou část Záporoží u Azovského moře, centrum oblasti ale zůstává pod ukrajinskou kontrolou.

Jak se bude nyní válka vyvíjet, respektive kdy skončí, je podle Lukáše Visingra těžké odhadovat. "Jednotky měsíců ještě asi potrvá. Některé odhady mluví o přelomu července a června, některé o konci srpna. Rusové jsou samozřejmě schopni stále nějaké lidi získávat. Přesvědčují vojáky, aby šli sloužit na smlouvu a měli víc peněz, což pro ty z chudších regionů může být zajímavé. Dělají i velké propagandistické kampaně, aby nalákali nové lidi do služby. Zvýšili také věkovou hranici pro vstup do armády, zkoušejí prostě více možností," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Nějaké lidi tak Rusové podle něj získají, ale ne tolik, aby tím nahradili ztráty, které na Ukrajině utrpěli. "Aktuálně západní služby odhadují, že Rusové přišli o polovinu vojáků, které do bojů vyslali, některé specializované a nepříliš početné profese už možná vymřely a jejich schopnosti už ruská armáda efektivně vůbec nemá," dodal Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.