Proč je koronavirus u mužů agresivnější? Vědci konečně vypátrali příčinu

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2020

Vědci si dlouho lámali hlavu, proč počet mužů bojujících s koronavirem převyšuje počet žen. Také bylo záhadou, z jakých příčin má u nich nemoc COVID-19 agresivnější průběh. To už je ale minulost. Odpovědi na palčivé otázky přinášejí nizozemští vědci v nejnovější studii.

Na studii nizozemských vědců upozornil server Novinky.cz s odvoláním na týdeník Focus. Odborníci přišli na to, že muži mají vyšší koncentraci enzymu ACE2 (angiotenzin konvertáza). Právě to je příčinou větší agresivity nového koronaviru u zástupců mužského pohlaví.

Virus využije enzym ACE2 ke snadnějšímu proniknutí do zdravé buňky. V ní se jeho obal spojí s membránou a koronavirus se začne množit. Jeho genetickou informaci totiž nese ribonukleová kyselina RNA, jež se dokáže zdvojovat pouze v napadené buňce.

Enzym je také v srdci

Množství ACE2 v plicích je u každého jiné. Z toho důvodu u řady pacientů vyvolává nemoc Covid-19 také silný zápal plic. Enzym najdeme také v průdušinkách, tkáních srdce, střeva nebo ledvin. Právě srdce patří rovněž mezi orgány, které může koronavirus poškodit.

Vyšší koncentraci ACE2 nezpůsobují léky na cukrovku nebo vysoký tlak, zjistili vědci ve studii. Lidé je prý mohou nadále užívat, vše by ale rozhodně měli v první řadě konzultovat se svými lékaři.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.