Proč prezident Pavel dlouho váhal s podpisem vládní penzijní novely: Dal seniorům čas, vysvětlil ekonom

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2023

Komentář: Prezident Petr Pavel i přes výhrady podepsal vládní penzijní novelu, která mimo jiné zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a upravuje řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, nahradí dočasný přídavek. O podpisu zákona dnes informoval v tiskové zprávě Hrad. Hlava státu s podepsáním novely dlouho váhala, pro ŽivotvČesku.cz »otálení« vysvětlil ekonom Štěpán Křeček. Z jeho slov vyplynulo, že lidem zvažujícím odchod do předčasného důchodu za »starých podmínek« dal čas.

Prezidentovo váhání ohledně podepsání novely vyvolalo velké emotivní diskuze zejména na sociálních sítích. Pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček vysvětlil, proč se tak dělo a co to pro lidi, kterých se to týká, znamená.

"Znamená to, že budou mít více času na dřívější odejití podle starých pravidel do penze. To ale bude zároveň znamenat nějaké dodatečné výdaje důchodového systému, které se budou muset zapracovat do státního rozpočtu. Jelikož důchodový systém je dlouhodobá záležitost, tak tato »jednoměsíční epizodka« nebude mít v dlouhodobém vývoji v podstatě žádnou roli a lehké nepříjemnosti, které to při sestavování státního rozpočtu způsobí, tak se zapracují, tedy neměl by to být velký problém. Důležitý je výsledek, který je, že změny se přijaly a dlouhodobě budou náš důchodový systém stabilizovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

"Pan prezident dal tedy seniorům trochu času navíc. Podmínky se změní zlomově a není u nich přechodná doba. Tedy ti, kteří o odchodu do důchodu uvažovali, už by to bývali nestihli, protože vyřízení žádosti nějakou dobu trvá, tak díky panu prezidentovi získali trochu času navíc, aby v případě, že chtějí odejít dříve do důchodu, si stihli žádost vyřídit," dodal Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Pavlova mluvčí Markéta Řeháková ve čtvrtek po prezidentově jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) uvedla, že hlava státu buď novelu vetuje, nebo ji podepíše později. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření už od 1. září, v takovém případě by ale novela musela vyjít ve sbírce zákonů ve čtvrtek.

Pavel uvedl, že podporuje úsilí vlády o zlepšení hospodaření veřejných rozpočtů i systematickou práci na zvýšení udržitelnosti důchodového systému. Novela podle něj obsahuje řadu potřebných kroků. Ocenil vůli a ochotu problémy systému řešit. "Je nutné, byť politicky nepopulární, snížit váhu reálných mezd ve standardní valorizaci důchodů. Jak se zřetelně ukázalo v období vysoké inflace let 2022 a 2023, je potřebné přepracovat i pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů. Stejně tak je potřeba průběžně upravovat podmínky pro odchody do předčasných důchodů," poznamenal.

Novela ale podle Pavla upravuje mimořádné valorizace penzí způsobem, který by při dalším inflačním výkyvu vedl k nákladnějšímu řešení, než je to dnešní. "Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, tj. dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace," konstatoval Pavel. Úkolem by podle něj mělo být nalézt takový postup, který při nadměrné inflaci zvýší důchody obdobným tempem, jakým rostou příjmy ostatním spoluobčanům.

Zároveň považuje za problematickou náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky před standardním důchodovým věkem. V kombinaci s de facto nulovým rozdílem mezi termínem platnosti a účinnosti novely může postup zakládat v inkriminované části populace nadměrnou nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů, míní.

"Nadto existuje nemalé riziko, že návrh nevalorizovat procentní výměru u nově přiznaných předčasných důchodů do doby, než důchodce dosáhne standardního důchodového věku, povede k nezamýšleným negativním sociálním efektům, zejména pokud by ekonomika opět čelila vyšší inflaci," dodal.

Novela jako celek jde ale podle Pavla správným směrem, proto ji podepsal. Výhrady sdělil osobně Fialovi a ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Zároveň obecně apeloval na respektování lhůty pro posouzení zákonů dané ústavou.

Úpravy důchodů představují první část jejich celkové reformy a mají podle vlády přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze. Opoziční poslanci naopak mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.