Protilátky se jako bezinfekčnost uznávat nebudou, shodli se odborníci. Očkování je nesmysl, oponuje imunolog Šinkora

Odběr na protilátky v Benešově
Odběr na protilátky v Benešově
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2021

Kulatý stůl odborníků, který ve čtvrtek zvažoval uznávání protilátek proti covidu-19 jako doklad o bezinfekčnosti, se shodl na tom, že pro rozhodování nemá dost důkazů. K debatě se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) experti vrátí, až budou mít přístup k dalším datům a studiím. Mluvilo se podle něj i o riziku mutací a o tom, zda před nimi budou lidé, kteří už covid prodělali, chráněni. Podle imunologa nejde o rozumné rozhodnutí. "Protilátky v těle znamenají, že se člověk potkal s infekcí. A to znamená, že je perfektně chráněný," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Na jednání kulatého stolu byli pozváni i zástupci, kteří uznávání protilátek jako doklad o bezinfekčnosti podporují. Přesto všichni účastníci měli souhlasit s tím, že pro to není dostatek podložených důkazů. Premiér Andrej Babiš (66) později potvrdil, že rozhodnutí není definitivní a debata bude pokračovat. Nyní podle odborníků není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru a dalším variantám.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval na svém Twitteru o rozhodnutí odborníků, zdůvodnil ho a rovněž apeloval na lidi, aby se očkovali. Imunolog Jiří Šinkora s neuznáváním protilátek nesouhlasí a očkování podle něj není cestou, jak z epidemie ven.

"Očkování je naprostý nesmysl. Izrael je jasný důkaz toho, že nefunguje. Ten se proočkoval celý a teď mají zase lockdown. Funguje nakazit se," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz. Uznávaný imunolog za obzvláště zbytečné považuje to, aby se očkovali lidé, kteří se s virem SARS-CoV-2 už setkali.

Jako potvrzení bezinfekčnosti dnes slouží dokončené očkování proti covidu-19, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu. "Protilátky v těle znamenají, že se člověk potkal s infekcí. A to znamená, že je tedy perfektně chráněný," dodal imunolog pro ŽivotvČesku.cz, proč by i hladinu protilátek uznával jako doklad, že člověk není žádným rizikem pro své okolí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.