Protilátky se jako bezinfekčnost uznávat nebudou, shodli se odborníci. Očkování je nesmysl, oponuje imunolog Šinkora

Odběr na protilátky v Benešově
Odběr na protilátky v Benešově
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2021

Kulatý stůl odborníků, který ve čtvrtek zvažoval uznávání protilátek proti covidu-19 jako doklad o bezinfekčnosti, se shodl na tom, že pro rozhodování nemá dost důkazů. K debatě se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) experti vrátí, až budou mít přístup k dalším datům a studiím. Mluvilo se podle něj i o riziku mutací a o tom, zda před nimi budou lidé, kteří už covid prodělali, chráněni. Podle imunologa nejde o rozumné rozhodnutí. "Protilátky v těle znamenají, že se člověk potkal s infekcí. A to znamená, že je perfektně chráněný," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Na jednání kulatého stolu byli pozváni i zástupci, kteří uznávání protilátek jako doklad o bezinfekčnosti podporují. Přesto všichni účastníci měli souhlasit s tím, že pro to není dostatek podložených důkazů. Premiér Andrej Babiš (66) později potvrdil, že rozhodnutí není definitivní a debata bude pokračovat. Nyní podle odborníků není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru a dalším variantám.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval na svém Twitteru o rozhodnutí odborníků, zdůvodnil ho a rovněž apeloval na lidi, aby se očkovali. Imunolog Jiří Šinkora s neuznáváním protilátek nesouhlasí a očkování podle něj není cestou, jak z epidemie ven.

Ve čtvrtek informovala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, že protilátky se při posuzování bezinfekčnosti uznávat nebudou, že se na tom shodli na jednání odborníci. "Není pravda, jak to prezentuje paní Vašáková. Bylo domluveno, že skupina se ještě sejde," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz viroložka Hana Zelená.

"Očkování je naprostý nesmysl. Izrael je jasný důkaz toho, že nefunguje. Ten se proočkoval celý a teď mají zase lockdown. Funguje nakazit se," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz. Uznávaný imunolog za obzvláště zbytečné považuje to, aby se očkovali lidé, kteří se s virem SARS-CoV-2 už setkali.

Jako potvrzení bezinfekčnosti dnes slouží dokončené očkování proti covidu-19, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu. "Protilátky v těle znamenají, že se člověk potkal s infekcí. A to znamená, že je tedy perfektně chráněný," dodal imunolog pro ŽivotvČesku.cz, proč by i hladinu protilátek uznával jako doklad, že člověk není žádným rizikem pro své okolí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.